Dlaczego warto pracować dorywczo?

Praca dorywcza to idealne rozwiązanie dla osób, które na co dzień nie mogą sobie pozwolić na siedzenie w pracy oraz dla tych, którzy chcą po tej pracy trochę dorobić. Jednocześnie jest to bardzo wygodny sposób na zarabianie. Często jesteśmy związani umową przez bardzo krótki czas i nie mamy wobec naszych pracodawców większych zobowiązań, ale może się z tym wiązać też ryzyko.

Praca dorywcza to nie tylko same plusy. Decydując się na jej podjęcie, musimy być świadomi tego, że mogą na nas czekać rozliczne zagrożenia. Jeśli szukamy pracy przez serwisy ogłoszeniowe, koniecznie sprawdzają ich wiarygodność. Nie daj się nigdy nabrać na łatwe i duże pieniądze dla osoby, która nie posiada żadnych kwalifikacji. To przeważnie oferty oszustów, którzy szukają naiwnych albo zdesperowanych osób, żeby je wykorzystać. Oszustwami znacznie częściej okazują się oferty o pracę dorywczą, niż pracę na etat czy nawet pracę na zlecenie. Ale nie oznacza to, że każda praca dorywcza jest niebezpieczna.

Praca dorywcza to idealny sposób dla ludzi młodych, jeszcze się uczących albo niemogących pozwolić sobie na nawiązanie dłuższego stosunku pracy. Wiele restauracji typu fast food albo sklepów w galeriach handlowych oferuje młodym osobom pracę tylko na jeden weekend, albo na jeden tydzień. Często ma to służyć uzupełnienia braków w grafiku i generalnie dla obu stron jest bardzo opłacalne. Jeśli nie mamy więc problemu z podpisaniem umowy na tak krótki czas, to zdecydowanie możemy na niej skorzystać. W przyszłości przeważnie możemy ponownie szukać pracy dorywczej w danym sklepie.

Praca dorywcza daje nam pełne wynagrodzenie. Przeważnie mowa tu o minimalnym, ale wciąż jest to wynagrodzenie pełne. Pracodawca musi nam wypłacić pełną zapracowana przez nas kwotę. Co ważne podpisujemy umowę, a więc jesteśmy w pewien sposób chronieni przed nadużyciem. Zawsze przed przystąpieniem do pracy mniej podpisaną umowę, nigdy na odwrót. W przypadku podejmowania pracy dorywczej musisz być wyjątkowo ostrożny, wielu pracodawców bowiem jest gotowych wykorzystać młodych i naiwnych ludzi do pracy przez kilka dni, a potem wyrzucenia ich bez wynagrodzenia.