Praca jako element zdrowego stylu życia

W Polsce mamy aktualnie bardzo niski wskaźnik aktywności zawodowej, bo przekracza on ledwie 50%. Oznacza to, że prawie 10 milionów dorosłych Polaków nie pracuje.

Jakie są skutki braku aktywności zawodowej?

Istnieją różne powody pozostawania biernym zawodowo. Czasami są to problemy zdrowotne, trudna sytuacja rodzinna czy kłopoty z dojazdem. Niemniej jednak należy stwierdzić, że osoby, które mogą pracować a tego nie robią, popełniają duży błąd. Pracujemy nie tylko dla pieniędzy ale po to, by z ich pomocą zaspokajać swoje potrzeby. Praca jest podstawowym elementem zdrowego stylu życia. Każdy z nas potrzebuje odpowiedniego rytmu dnia, gdzie jest pora wstawania, czas obowiązków i czas odpoczynku.

Praca może być źródłem ogromnej satysfakcji. To tam uczymy się nowych rzeczy i podejmujemy wyzwania. Gdy pracujemy poprawia się nasza organizacja czasu. Bycie zajętym to bardzo korzystne zjawisko, bo wtedy koncentrujemy na obowiązkach i nie myślimy o problemach. Wreszcie w pracy poznajemy innych ludzi i możemy tworzyć z nimi wspólnotę. Od innych możemy się uczyć, otrzymujemy wsparcie a czasem możemy zwyczajnie pożartować dla odstresowania. Zmiana środowiska z domowego na zawodowe jest korzystna. Wie o tym, każdy, kto miał okazję pracować w domu. Zmiana otoczenia każdemu z nas jest potrzebna.

Wreszcie pracując czujemy się samodzielni i zaradni, mniej boimy się o przyszłość, bo wiemy, że zawsze sobie poradzimy. Jeśli stracimy jedną pracę, to mając doświadczenie, znajdziemy kolejną.

Warto znać rynek pracy XXI wieku, nowoczesne zawody i dostosowywać swoje umiejętności do najpopularniejszych i najlepiej płatnych zajęć.

Jak powrócić na rynek pracy po długiej przerwie?

Jest wiele osób, które nie pracują niejako z przyzwyczajenia. Czas ich bierności zawodowej nie wiadomo kiedy niebezpiecznie się przedłużył i obecnie takie osoby mają duże opory przed tym, aby podjąć znowu pracę. Zwykle pojawia się wtedy mnóstwo wymówek, żeby nie pracować.

Wiele osób powołuje się na zaawansowany wiek albo twierdzą, że zapomnieli wszystkiego, czego się kiedyś nauczyli. Najtrudniejsze w tej sytuacji jest zrobić pierwszy krok. Zawsze warto próbować czegoś nowego i nie trzeba bać się porażki. Początki być może będą trudne ale wcale tak nie musi być. Osoby, które obawiają się wznowienia aktywności zawodowej mogą zacząć pracę na okres próbny albo na niepełny etat.