Praca w XXI wieku – prościej z domu czy z biura?

Pytanie jakie dzisiaj zadaje sobie wielu pracowników biurowych: czy mając możliwość pracy zdalnej lepiej z niej skorzystać i pracować z domu, czy też pozostać przy tradycyjnym modelu pracy w biurze? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, a każdy wybór będzie miał swoje plusy, jak i minusy. Zwolennicy pracy zdalnej podkreślaną oszczędności na dojazdach. Jest to zarówno oszczędność czasu, jak i pieniędzy, jakie musieliby wydać na dojazdy. Nie zapominajmy jednak, że praca zdalna to również koszty. Owszem, pracodawca zapewnia z reguły niezbędny sprzęt, niemniej prąd potrzebny do jego zasilenia pokrywa już sam pracownik biurowy.

Zalety pracy zdalnej

Do niebagatelnych zalet pracy zdalnej zaliczyć też można pewną elastyczność godzin pracy. Oczywiście, tu wszystko zależy od pracodawcy, jednak zwykła praca zdalna umożliwia dużo swobodniejsze planowanie dnia, niż ma to w przypadku tradycyjnej pracy biurowej.

Mankamenty pracy zdalnej

Jest też pewien mankament pracy zdalnej, o którym może niewiele się mówi, ale w istocie jest znaczący. Nie każdy pracownik biurowy posiada bowiem we własnym domu miejsce odpowiednie do świadczenia pracy. I wtedy trzeba dostosować mieszkanie do pracy zdalnej. O pracy zdalnej dla początkujących i niezbędnym wyposażeniu do mieszkania przeczytamy na www.coslychac.pl. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy od tego, co zapewnić nam może sam pracodawca, ale równie wiele leży po stronie samego pracownika biurowego, który pozostając w domu swoje miejsce pracy musi zorganizować sam, co nie zawsze jest takie proste.

Przez miejsce takie należy rozumieć swego rodzaju domowe biuro, a więc miejsce, gdzie panuje względna cisza i spokój i gdzie znajdzie się miejsce na wszelkie niezbędne biurowe sprzęty. Nie każdy pracownik biurowy może pochwalić się możliwością urządzenia tego rodzaju biura. Zwykle pracują oni otoczeni zwykłą domową krzątaniną, co może pozostawać nie bez wpływu na szybkość i jakość ich pracy.