Czy ludzie pracują mniej niż wcześniej?

W dzisiejszych czasach zwłaszcza dzięki różnicy pokoleniowej można spotkać się z opinią że, kiedyś ludzie więcej pracowali a ta dzisiejsza młodzież to nie wie co to praca. Jednak czy jest to naprawdę aż tak prawdziwe jak mogłoby to się wydawać na pierwszy rzut oka?

Zdobyta wiedza a praca którą nie wykonuje

Nie można raczej zaprzeczyć że, starsze pokolenie pracowało dłużej, wynikało to chociażby z tego jak wiele czasu w młodości spędzili oni na nauce. Wielu ludzi ze starszego pokolenia nie mało nawet styczności ze studiami i nauką na wyższym poziomie co w konsekwencji przekładało się na rozpoczęcie pracy w młodszym wieku, ale też z wykonywaniem zawodu bez większych perspektyw na przyszłość. Teraz kiedy młodzi ludzie kończą uczelnie wyższe z tytułami inżyniera czy magistra może się nam wydawać jakoby ludzie kiedyś więcej pracowali, bo oni w naszym wieku już mieli prace, rodzinę, itp. Jednak ukończenie studiów nie jest tak proste jak może się wydawać, owszem nie jest to ciężka praca przy maszynie albo w polu, jednak uczenie się przez kilka godzin z rzędu przez kilka dni a czasem i tygodni, jest czymś czego tamte osoby które „ciężko pracowały” nie dałyby rady zrobić.

Rozwój techniczny i zmiana podejścia do pracy

Kiedyś bardzo wiele prac było pracami mechanicznymi, stanie przy linii produkcyjnej u ciągłe powtarzanie tej samej czynności, nie można się sprzeczać że brzmi to jak ciężka praca, czy jednak ma ona tak wiele sensu i czy jest naprawdę cięższa niż to co robi dzisiejsza młodzież. Młodzi po studiach często idą do prac bardziej kreatywnych niż maszynowych, przez co w oczach starego pokolenia może się wydawać że, to nie jest ciężka praca. Jednak praca kreatywna nie jest czymś prostym i wymaga od osoby wykonującej zawód sporo zachodu którego na widzi się na pierwszy rzut oka. Wymieniać można tu wiele, przykładem może być fakt że, pracując w reklamie prawie nigdy nie wychodzimy z pracy, kiedyś osoba zrobiła swoje 8 godzin w pracy i wracała do domu, teraz taka osoba która tworzy reklamy wraca po pracy do domu i myśli, często nawet przed snem, co jeszcze może zrobić żeby poprawić coś jeszcze, co powoduje że presja z pracy przechodzi do naszego codziennego życia.

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić kto ma ciężej, stare pokolenie czy my teraz. Wydaje mi się że zwyczajnie standardy się zmieniły a prace które się wykonuje wymagają po prostu innych umiejętności, przez co może nam się wydawać że, kiedyś ludzie więcej pracowali, kiedy to po prostu my pracujemy inaczej.