W związku z pandemią SARS-CoV-2 coraz więcej pracodawców decyduje się odesłać swoich pracowników na pracę zdalną. To stosunkowo nowe rozwiązanie, dlatego wiąże się z nim nie tylko wiele trudności, ale także ciążących pytań.
Praca zdalna – zalety i wady
Nie budzi wątpliwości fakt, że praca zdalna niesie za sobą zarówno korzyści, jak i zagrożenia. Z jednej strony jest to rozwiązanie dogodne dla pracowników, ponieważ mają okazję pracować w komfortowych dla siebie warunkach. Dodatkowo oszczędzają nie tylko czas, ale również pieniądze w związku z brakiem dojazdów do miejsca pracy. Z drugiej strony jednak nie każdy potrafi odnaleźć się w tym nowym systemie. Bądź co bądź, praca z domu może być dość trudna, biorąc pod uwagę szereg rozpraszaczy, jak np. inni domownicy, telewizor czy telefon.
Nie mniej zróżnicowana jest sytuacja samych pracodawców. Zaczynając od pozytywów, przedsiębiorcy również mają okazję zaoszczędzić. Mowa tu głównie o kosztach stałych, jak np. opłaty za prąd, ogrzewanie, ale także szeregu mniejszych wydatków – papier toaletowy, kawa, herbata, papier do drukarki, tonery. Z drugiej strony jest to jednak rozwiązanie znacznie utrudniające relację pracodawca-pracownik. Zatrudniający nie ma możliwości w pełni kontrolować swoich podwładnych, co może negatywnie przełożyć się na wydajność funkcjonowania firmy.
Praca zdalna – ekwiwalent za prąd
Obiektywnie rzecz biorąc, pracownicy pracujący z domu korzystają z własnego prądu, komputerów i telefonów, ponieważ wymaga tego praca zdalna. Ekwiwalent to obecnie dość palący temat. Część pracodawców decyduje się zapewnić swoim pracownikom odpowiedni sprzęt, a także wypłacić ekwiwalent za prąd. Nie jest to jednak praktyka obowiązkowa, ponieważ przepisy Kodeksu pracy dotyczące należnego ekwiwalentu odnoszą się do telepracy, a nie pracy zdalnej. Wbrew pozorom to dwa różne pojęcia, których nie należy traktować jako synonimów. Słowem, to od samego pracodawcy zależy, czy zdecyduje się pokryć wspomniane koszty.
Praca zdalna to nowość, do której nie każdy zdążył się przyzwyczaić. Najprawdopodobniej to rozwiązanie zostanie z nami na dłużej, dlatego warto nastawić się na taką ewentualność.
Warto przeczytać
Czy warto podjąć się pracy jako kurier?
Praca jako element zdrowego stylu życia
Gdzie nie szukać pracy? Super nieskuteczne metody