Praca w domu - kto może ją wykonywać i jakie są jej profity?

W dobie ciągłego rozwoju technologicznego, wciąż najbardziej popularnym modelem pracy biurowej jest właśnie praca w biurze… Brzmi jak masło maślane, bo niby gdzie indziej mielibyśmy pracować będąc księgowym , dziennikarzem czy informatykiem ?

Praca w domu – korzyści dla pracodawcy

Otóż okazuje się, że nie jest to tak oczywiste, ponieważ duża bo aż kilkunastoprocentowa część pracowników wykonujących między innymi wspomniane zawody pracuje bez codziennego dojeżdżania do biura. Pytanie, czemu ma służyć taki nowoczesny model pracy? Korzyści są w tym przypadku, po obu stronach. W przypadku pracodawcy, oczywista jest optymalizacja kosztów utrzymania pracownika – stworzenie zgodnego z wymogami BHP miejsca pracy i koszty energii zużywanej przez niezbędne do prac sprzęty.

Praca w domu, a profity po stronie pracownika

Po stronie pracownika na korzyść działa oczywiście możliwość wykonywania obowiązków w domowym zaciszu, co dla niektórych jest bardzo ważnym argumentem, ze względu możliwość doglądania w tym czasie małego dziecka lub wykonywanie drugiego zlecenia jeśli jesteśmy freelancerem. Aspekt ten jest także bardzo ważny dla osób, które leczą kontuzję lub po prostu cenią sobie możliwość wyboru pozycji korzystania z komputera. Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt kosztów codziennych dojazdów i powrotów z biura. Jest w skali roku, lub nawet miesiąca ogromna oszczędność czasu.

paraca zdalna

Jaka praca w domu ?

Profesji, które można wykonywać bez wychodzenia z domu jest obecnie dużo i robi się ich co raz to więcej. Jeszcze nie dawno nie do pomyślenia był fakt, że w domu może pracować księgowa. Jest to oczywiście efektem wdrożenia wydajnych programów komputerowych, które pozwalają uniezależnić się od konkretnego miejsca i stert segregatorów z dokumentami. Bardzo często spotyka się również różnego rodzaju tłumaczy przysięgłych, oraz architektów którzy co raz częściej z małych biur wynajmowanych za wysokie kwoty, zostają w swoich domach i tam gospodarują dla siebie przestrzeń do pracy. Również handlowcy często tę biurową część swojej pracy realizują zza domowego biurka.

praca w domu dla programistów

Praca w domu – oferty dla branży IT.

Naturalnym faktem jest to, że największą popularnością wśród zawodów wykonywanych w dużej części zdalnie, są te bezpośrednio powiązane z branżą IT. Nie będzie, więc dla nikogo zaskoczeniem, że „czołówką” będą zawody takie jak programista, grafik komputerowy czy specjalista SEO. Dla pracowników reprezentujących tę branżę często bardzo ważnym czynnikiem w codziennych wyzwaniach jest cisza i luźna atmosfera. Bardzo często jednak nie idzie to w parze z zatłoczonym biurem w którym co chwilę dzwoni telefon, a nastroje innych współpracowników nie zawsze są pozytywne…

Kategorie: Praca zdalna,

Autor

GIEŁDA CV