Charakteryzator

Aby móc pracować w zawodzie charakteryzatora trzeba non stop być zainteresowanym światem mody, reklamy oraz filmu. Dodatkowym plusem będzie odpowiednie wykształcenie takie jak studia plastyczne, czy odpowiednia praktyka w szkołach charakteryzatorskich.

Nie każdy może być charakteryzatorem, zawód ten wymaga dużo pracy, nauki, ale przede wszystkim talentu. Brak poświęcenia tej pracy czasu nie wróży sukcesów. Wszędzie, także tutaj liczy się doświadczenie, praktyka, swój własny pomysł i styl. Przede wszystkim charakteryzator powinien cechować się kreatywnością, wyczuciem stylu oraz trendów obowiązujących na rynku.

Jak wygląda praca charakteryzatora ?

Jest to osoba, która dzięki wyuczonym metodom, charakteryzuje postaci filmowe oraz teatralne, aby mogły w jak największym stopniu urzeczywistnić odgrywaną rolę. Ich głównymi obowiązkami są : postarzanie, odmładzanie, przerabianie aktorów grających w danym przedstawieniu, aby realnie ukazywali graną postać. Posiadają do tego specjalne narzędzia m.in włosy, peruki, brody, kosmetyki,sztuczne części ciała oraz inne oprzyrządowanie potrzebne dla tego typu zawodu.

Zadziwiające jest to, że charakteryzatorzy potrafią zupełnie zmienić człowieka w osobę szczupłą w otyłą, starszą w młodą oraz młodą w starszą jak również piękną, naturalną twarz w oszpeconą lub pełną ran. Uczą się jak przeobrazić człowieka w ofiarę wojny pełną ran i zabrudzeń. Praca nad stworzeniem realistycznej charakterystyki jest niełatwym wyzwaniem i wieloletnią praktyką oraz doświadczeniem by wszystko wyglądało jak w prawdziwym świecie.

Zawód charakteryzator

Ścieżka kariery charakteryzatora

Ścieżka kariery charakteryzatora jest na pewno ścieżką trudną i pełną wyrzeczeń. Musi się charakteryzować dużym pomysłem, aby mógł się wybić spośród innych. Średnio na planie filmowym charakteryzator zarabia 3,5 tysiąca złotych. Jest to przeciętna kwota w porównaniu z tym ile musi wykazać pracy. Często pracuje w ciężkich warunkach w zależności od tego jaka scena jest kręcona. Filmowane są sceny w nocy, w wodzie, zimą, a charakteryzator musi być czujny, aby charakteryzacja wypadła w całej scenie dobrze.

Ile zarabia charakteryzator?

Zarobki jak w każdej branży są zróżnicowane w zależności od tego w jakim miejscu oraz w jakiej firmie pracujesz. Także różnią się w zależności czy jest to praca na planie filmowym czy w teatrze. Jednak średnia jego pensja wynosi 1500 złotych miesięcznie.

Autor

GIEŁDA CV