Masażystka / Masażysta

Masażysta odpowiada za robienie specjalnych zabiegów w sposób manualny. Ich celem jest polepszenie zdrowia, samopoczucia oraz wyglądu osoby, która złożyła wizytę masażyście. Masaże przynoszą bardzo korzystne efekty dla zdrowia. Gdy cierpimy na wczesne stadium chorób i schorzeń, a także nasze ciało zaczyna ulegać naturalnym procesom starzenia się, to taki masaż pomaga uniknąć operacji lub silnego leczenia farmakologicznego. Jednak wizyty u masażysty muszą odbywać się regularnie, a typ zabiegów powinien być starannie dobrany.

Zakres rodzajów masaży, jakie wykonuje masażysta, zależy od jego wykształcenia, a także miejsca, w którym pracuje. Może to być gabinet prywatny, klub fitness, siłownia, SPA, klub sportowy lub placówka zdrowotna. W każdym z nich wymagana jest znajomość innej formy masażu.

Najbardziej znane typy masażu to:

Masaż klasyczny – dedykowany osobom, które borykają się z najbardziej powszechnymi problemami. Może leczyć wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny danej dolegliwości. Masaże klasyczne są częstym zabiegiem o charakterze zapobiegawczym, poleca się je we wczesnym stadium wykrycia schorzenia.

Masaż rehabilitacyjny – wymaga odpowiedniego wykształcenia, a także praktyki. Wykonywany jedynie przez te osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje – są nimi najczęściej fizjoterapeuci. Masaż rehabilitacyjny jest przeznaczony dla osób, które borykają się ze zwyrodnieniem stawów, kręgosłupa, a także przy chorobach związanych z układem mięśniowym.

Zawód masażysty

Masaż kosmetyczny – jak sama nazwa wskazuje, takie zabiegi służą głównie poprawieniu estetyki ciała. Najbardziej korzystają na nim kobiety, które stosują masaże mające na celu eliminację cellulitu, zwiększenie jędrności skóry czy przyśpieszenie krążenia krwi. W masażach kosmetycznych stosuje się specjalne kosmetyki, które jeszcze lepiej poprawiają działanie zabiegu. Masaże kosmetyczne można również stosować w obrębie twarzy – wtedy taki zabieg poprawi owal twarzy i zmniejszy ilość zmarszczek.

Masaż sportowy – kolejny typ masażu z gatunku specjalistycznych. Przeznaczony dla osób, które aktywnie uprawiają sport. Pozwala leczyć kontuzje, do tego może przyczyniać się do polepszenia wyników osiąganych w danej dyscyplinie. Masaż sportowy znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji. To profesjonalni sportowcy posiadają zazwyczaj swoich prywatnych masażystów, lecz ten typ masażu jest też coraz bardziej popularny wśród amatorów.

Przed masażem należy dowiedzieć się jak wygląda stan zdrowia osoby, która zostanie poddana masażowi. Podczas takiego wywiadu należy zadać pytania takie jak:

- cel wizyty,

- pożądany efekt,

- choroby, na jakie dana osoba cierpi,

- czy doszło u niej do złamań w ostatnim czasie,

- jakie są aktualne urazy, na jakie cierpi

Gdy wywiad przebiegnie pozytywnie, to można przystąpić do wykonywania określonego typu masażu.

Wynagrodzenie masażysty

Wysokość pensji zależy od wielu czynników. Zarobki jednak nie są zbyt wysokie, gdyż ilość klientów nie jest zbyt liczna. Średnia pensja kształtuje się na poziomie 1500 – 2000 złotych netto.

Autor

GIEŁDA CV