Wizażystka

Wizażystka dba o wygląd klienta. Stosuje odpowiednie sztuczki, by uzyskać określony efekt wizualny. W zasięgu wizażystki znajduje się wiele czynników odpowiadających za naszą estetykę – makijaż, ubiór, sylwetka. Wszystkie te czynniki są zmodyfikowane w sposób taki, by odpowiadać wyobrażeniu klienta.

Przy planowaniu i realizowaniu makijażu, wizażystka stara się dostosować go do całego wizerunku danej osoby, tak by całość była harmonijna i dawała spójny efekt. Takie działanie całościowe, które podkreśla wygląd danej osoby na co dzień jest głównym czynnikiem, który odróżnia pracę wizażystki od makijażystki. Wizażystka obiera sobie za cel długotrwałą zmianę wizerunku klienta, podczas gdy makijażystka wykonuje makijaż tylko na daną okazję. Działania wizażystki pozwalają danej osobie poczuć się jak w nowej skórze. Nowy wygląd ma zazwyczaj jakiś cel – może to być dopasowanie się do nowego miejsca pracy, zmiana aspiracji społecznych czy po prostu czynniki osobiste.

Jakie są wymagania?

Najważniejsze jest oczywiście zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Zawód wizażystki można wykonywać po ukończeniu szkoły policealnej, która oferuje zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej z dziedziny kreowania wyglądu innych. Zajęcia, które organizują zarówno szkoły publiczne jak i niepubliczne, są dodatkowo rozszerzane o materiały z zakresu stylistyki, co pozwala zwiększyć możliwości zatrudnienia po skończeniu szkoły. Oprócz wykształcenia, wizażystka powinna cechować się cierpliwością, dobrym poziomem komunikatywnością, a także wysokim wyczuciem smaku, zmysłem estetycznym oraz zdolnościami manualnymi. Zawód ten jest zwykle podejmowany przez kobiety.

Praca wizażystki

Jakie są warunki pracy?

Przed rozpoczęciem konsultacji i planowania przyszłego wyglądu danej osoby, wizażystka przeprowadza wywiad, w którym wypytuje o to, jak wygląda codzienny tryb życia danej osoby. Bierze również pod uwagę życzenia klienta odnośnie jego przyszłego image’u. Gdy wspólna wizja zostanie już nakreślona, wizażystka przystępuję do planowania, realizacji i oceny makijażu.

Gdzie znaleźć zatrudnienie?

Wizażystka prowadzi działalność samodzielną lub pracuje na planie filmowym, telewizyjnym, w teatrze lub w agencji reklamowej czy modowej i w tym podobnych miejscach.

Jak wygląda wynagrodzenie?

Zarobki w tym zawodzie są bardzo trudne do ustalenia, nawet dla wyciągnięcia średniej. Wiele bowiem zależy od miejsca zatrudnienia i sposobu pracy. Gdy wizażystka prowadzi własną praktykę, to jej średnie zarobki zależą od czynników takich jak stawka, a przede wszystkim ilość klientów.

Autor

GIEŁDA CV