Kosmetyczka

Kosmetyczką nazywamy osobę zajmującą się wykonywaniem zabiegów, które wchodzą w zakres kosmetyki pielęgnacyjnej-inaczej zachowawczej, leczniczej i upiększającej. Głównymi obowiązkami kosmetyczki są: organizowanie stanowiska pracy z dbałością o przepisy BHP oraz wymogi sanitarne, wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, włącznie z pielęgnacją górnych i dolnych kończyn, co wiąże się z wykonywaniem manicuru, pediciuru oraz zabiegami pielęgnacyjnymi oprawy oczu, dekoltu, cery oraz depilacją.

Wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki upiększającej: makijażu dziennego, wieczorowego, fantazyjnego oraz charakteryzacji, przygotowywanie i stosowanie prostych kosmetyków niezbędnych do wykonywania zabiegu :kremów do masażu, masek, płynów do zmywania itp. Udzielanie porad kosmetycznych przy wcześniejszym przeprowadzeniu dokładnego wywiadu podczas pierwszej wizyty oraz w przypadku najmniejszej wątpliwości kierowanie pacjenta do lekarza, obserwacja w czasie przeprowadzania serii zabiegów i konsultacja z lekarzem specjalistą, takim jak dermatolog czy endokrynolog, w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

WYMAGANIA

Aby pracować w zawodzie kosmetyczki wymagane jest posiadanie co najmniej średniego wykształcenia i ukończenie kursów specjalistycznych. Większe szanse na rynku pracy mają absolwenci wyższych uczelni na kierunku kosmetologii. W zawodzie tym ważna jest również nasza aparycja, dlatego też kosmetyczka powinna być osobą zadbaną, pogodną i zdrową. Ważna jest również umiejętność nawiązywania kontaktów, skrupulatność, umiejętność rozróżniania barw oraz duża wrażliwość dotykowa.

Praca kosmetyczki

WARUNKI PRACY 

Kosmetyczka pracuje w pomieszczeniach zamkniętych: mieszkaniach, hotelach lub kompleksach pawilonów usługowych. Są to gabinety kosmetyczne lub fryzjersko-kosmetyczne, gabinety odnowy biologicznej lub salony piękności. Praca kosmetyczki to praca o charakterze indywidualnym, wykonuje się ją samodzielnie w oparciu o własną wiedzę, umiejętności praktyczne i doświadczenia zawodowe. Wiąże się ona ze stałym kontaktem z ludźmi. Godziny pracy kosmetyczki zależą od godzin otwarcia gabinetu, a co za tym idzie nie są stałe. Kosmetyczna pracuje wyłącznie w dzień.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia kosmetyczki jest wiele. Pracy w tym charakterze najlepiej szukać w salonach piękności, klinikach dermatologicznych, sanatoriach, gabinetach lekarskich, domach opieki, drogeriach, perfumeriach i w działach kosmetycznych centrów handlowych. Sezonowo kosmetyczki zatrudniane są również w hotelach i na statkach turystycznych.

ZAROBKI

Zarobki kosmetyczek wahają się od 1276 zł do 2500 zł. Jeśli kosmetyczka ma możliwość prowadzenia własnego salonu mogą być one o wiele wyższe. wszystko zależy od doświadczenia, sytuacji rynkowej danego regionu oraz ilości stałych klientek.

Autor

GIEŁDA CV