Fryzjer

Fryzjer nazywany też stylistą fryzur to osoba zajmująca się na co dzień układaniem włosów zgodnie z życzeniem klienta. Przede wszystkim doradza w wyborze fryzury, dopasowuje ją do kształtu twarzy klienta, a także jego kolorystyki. Poza tym proponuje tez różnego rodzaju modyfikacje. W nowoczesnych salonach fryzjerskich często oprócz mycia włosów klienci mogą skorzystać także  z usług takich jak masaż głowy, zastosowanie określonych kosmetyków pielęgnacyjnych itd.

Podstawowym zadaniem fryzjera jest strzyżenia oraz modelowanie włosów. Oprócz tego zajmuje się on także koloryzacją włosów - ich farbowaniem, rozjaśnianiem, tworzeniem pasemek czy dekoloryzacją. Niektóre salony fryzjerskie oferują swoim klientom też usługi przedłużania i zagęszczania włosów. Poza tym coraz popularniejsze są zabiegi regeneracyjne włosów zniszczonych.

Fryzjer często zajmuje się również tworzeniem wielu rodzajów fryzur okolicznościowych na takie specjalne okazje jak ślub, komunia, sylwester, chrzciny itd. Doradza swoim klientom jakie środki pielęgnacyjne do włosów powinny wybrać oraz jak dbać o swoją fryzurę.

Praca fryzjera

Od fryzjera wymaga się oczywiście posiadania odpowiednich umiejętności fryzjerskich. W cenie są więc umiejętności manualne, kreatywność, rozwinięty zmysł estetyczny oraz wysoka kultura osobista i czystość w czasie pracy. Fryzjer musi zawsze szanować decyzje swojego klienta oraz słuchać jego wskazówek i sugestii.

Fryzjer pracuje zwykle w salonie fryzjerskim, ale nie tylko. Specjaliści w zakresie fryzjerstwa bardzo często pracują w miejscach takich jak teatry, plany zdjęciowe, studia telewizyjne czy studia fotograficzne.

Zarobki fryzjera

Najbardziej dochodowa jest oczywiście jak zawsze praca we własnym salonie fryzjerskim, gdzie można liczyć na zarobki w granicach 2500 - 4000 zł (wiele zależy w tej sytuacji także od  wielkości miejscowości i liczby klientów). Pracując u kogoś w zakładzie można liczyć z kolei  na pensję w wysokości  1200 zł netto na początku pracy, do  2200-2500 zł później.

Autor

GIEŁDA CV