Recepcjonistka

Praca recepcjonistki oparta jest przede wszystkim na nieustannym kontakcie z klientami. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna więc być spokojna, asertywna, opanowana oraz potrafiąca komunikować się z innymi ludźmi. Przydaje się też odporność na stres oraz umiejętność pracy pod presją czasu.

Recepcjonista często musi wykonywać kilka czynności w tym samym czasie. W cenie jest więc podzielna uwaga oraz dobra koordynacja ruchowa. Zawód ten wiąże się zwykle z pracą zmianową. Zmiany trwają na ogół po 12 godzin. W zależności od tego czy jest to zmiana nocna czy dzienna pracownikowi przysługuje potem 24 lub 48 godzin przerwy w pracy. Poza tym praca recepcjonistki wymaga sporej sprawności fizycznej. Często bowiem wykonywana jest na stojąco. Osoba pracująca na tym stanowisku narażona jest więc na ból nóg czy kręgosłupa.

W zawodzie recepcjonisty w cenie jest oczywiście znajomość języków obcych. Język angielski jest w zasadzie już obowiązkowy, ale pracodawcy cenią sobie też znajomość języka niemieckiego czy rosyjskiego lub innego. Im więcej języków tym oczywiście lepiej. Poza tym w wielu hotelach recepcjonista odpowiedzialny jest za błędy, które mogą narazić hotel na straty finansowe. Zawód ten jest więc dość wymagający i wciąż niestety mało doceniany.

Praca na recepcji

Do podstawowych obowiązków recepcjonisty zalicza się:

sprawne obsługiwanie gości,

dokonywanie rezerwacji miejsc hotelowych i ich sprzedaż,

prowadzenie ewidencji pokoi,

obsługiwanie centrali telefonicznej oraz innych urządzeń biurowych (komputer, fax, kserokopiarka),

wystawianie kart pobytu, rejestrowanie, meldowanie oraz pobieranie opłaty za pobyt od gości, przyjmowanie płatności w różnej formie, wystawianie faktura VAT oraz raportów kasowych dobowych i miesięcznych,

regularne zgłaszanie wszelkiego rodzaju usterek oraz braków w pokojach hotelowych,

przekazywanie kierownikowi uwag odnośnie skarg złożonych przez gości hotelowych,

utrzymywanie porządku oraz estetycznego wyglądu pomieszczeń służbowych czy całego zaplecza recepcji.
 

Autor

GIEŁDA CV