Rzeczoznawca samochodowy

Interesujesz się motoryzacją? Samochody to twoja wielka pasja? W takim razie powinieneś zainteresować się zawodem rzeczoznawcy samochodowego. Czym zajmuje się taka osoba? Co trzeba zrobić, aby zostać rzeczoznawcą samochodowym? Ile można zarobić? O tym wszystkim dowiesz się czytając nasz dzisiejszy artykuł.

Rzeczoznawca samochodowy – opis zawodu

Rzeczoznawca samochodowy to doświadczony ekspert w dziedzinie motoryzacji. Jego głównymi zadaniami są wydawanie opinii oraz przygotowywanie ekspertyz. Na tej podstawie często podejmowane są decyzje przez sądy, firmy ubezpieczeniowe czy inne instytucje -  kiedy sprawa dotyczy na przykład wypadku samochodowego itp. Jak widzisz, praca w tym charakterze jest wymagająca, co oczywiście wiąże się z koniecznością nabycia wielu umiejętności.

Rzeczoznawca samochodowy – obowiązki i zadania

Rzeczoznawca samochodowy musi w swojej pracy wykonywać wiele różnych obowiązków, dlatego nie może narzekać na monotonię. Osoba realizująca ten zawód między innymi wydaje opinie po wypadkach lub awariach samochodu. Jej zadaniem jest przygotowanie profesjonalnej ekspertyzy, która będzie zawierać między innymi informacje o uszkodzeniach samochodu oraz opis konkretnych części, które muszą być naprawione, a które powinny być niezwłocznie wymienione.

Często rzeczoznawca samochodowy opracowuje też kosztorys napraw i pokazuje klientom najlepszą drogę, aby jak najtaniej i najszybciej naprawić uszkodzony pojazd. Ponadto, ekspert w dziedzinie motoryzacji opisuje stan techniczny pojazdów czy wykonuje badania diagnostyczne (na przykład eksploatacyjne, układu hamulcowego, zużycia paliwa lub skuteczności amortyzatorów - wszystko po to, aby postawić prawidłową diagnozę).

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym? Wymagania formalne

Zastanawiasz się, jak zostać rzeczoznawcą samochodowym? Warto wiedzieć, że zawód ten znalazł się w II transzy zawodów regulowanych. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją żadne wymagania formalne oraz oczekiwania w stosunku do kwalifikacji - w końcu na tym stanowisku trzeba posiadać ekspercką wiedzę. 

Aktualnie kandydat na rzeczoznawcę samochodowego musi posiadać minimum średnie wykształcenie - wcześniej było to wykształcenie wyższe. Poza tym, taka osoba musi wykazać odbytą dwuletnią praktykę; w dziedzinie związanej z motoryzacją. Jest jednak odstępstwo od tej zasady.

Mogą z niego skorzystać osoby, które ukończyły studia wyższe I stopnie na studiach technicznych, których obszar był związany z motoryzacją (podobnie jest przypadku absolwentów jednolitych studiów magisterskich w tego typu specjalizacjach). Trzeba wiedzieć, że kandydat na rzeczoznawcę musi posiadać prawo jazdy kategorii A, B, oraz C lub C1.

To jednak nie wszystko. Osoba chcąca wykonywać ten zawód musi mieć certyfikat z zakresu rzeczoznawstwa samochodowego - wydany przez akredytowaną jednostkę. Poza tym, kandydat musi być niekaralny w zakresie przestępstw popełnionych umyślnie. Przyszły rzeczoznawca samochodowy powinien posiadać także wpis na listę osób wykonujących ten zawód - prowadzoną przez odpowiednie ministerstwo.

Ile kosztuje kurs na rzeczoznawcę samochodowego?

Ceny brutto za taki kurs wahają się w granicach 30000 zł - z tego powodu, nie każdy może pozwolić sobie na odbycie takiego szkolenia. Z drugiej strony, taka inwestycja powinna zwrócić się w naprawdę krótkim czasie. Wszystko dlatego, że dobry rzeczoznawca samochodowy nie narzeka na brak zleceń i godziwą zapłatę za ich profesjonalne wykonanie.

Ile zarabia rzeczoznawca samochodowy?

Według portalu wynagrodzenia.pl, zasadnicze wynagrodzenie osoby wykonującej ten zawód - bez wskazania konkretnej specjalności - wynosi średnio około 5000 zł brutto. Zarobki zależą oczywiście od ilości pracy oraz stopnia zaawansowania wydawanych opinii i przygotowywanych ekspertyz. To oznacza, że miesięczne wynagrodzenie specjalistów w tym fachu może być nawet kilkukrotnie wyższe.

Autor

GIEŁDA CV