Doradca klienta

Doradca klienta to zawód bardzo uniwersalny, ponieważ zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny doradztwa jest duże w praktycznie każdej branży. Jednak istnieją określone cechy, które powinna posiadać taka osoba – zazwyczaj chodzi tutaj o umiejętności miękkie, takie jak wysoki poziom komunikatywności, umiejętność negocjowania czy współpracy z innymi.

Czym zajmuje się doradca klienta?

Jego zadaniem jest świadczenie jak najlepszych usług dla klienta danej firmy. Doradca klienta przedstawia zainteresowanej osobie określone rozwiązania, które najlepiej pasują do przedstawionej przez niego sytuacji. Doradca klienta bazuje na informacjach wyciągniętych z dokładnej analizy. Ważne, by doszło do zbudowania takiej relacji z klientem, która będzie długotrwała i będzie opierała się przede wszystkim n zaufaniu.

Doradca klienta odgrywa kluczową rolę w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Wymagania co do wykształcenia nie są zbyt wysokie – bardzo ważna jest natomiast dogłębna znajomość danej branży, najlepiej poparta wiedzą i doświadczeniem. Oczywiście, odpowiednia edukacja znacznie podnosi szansę doradcy na osiągnięcie sukcesu w pracy. Jednak wiele firm oferuje też specjalne kursy i szkolenia, które mają podnieść kompetencje potencjalnych doradców.

Praca doradcy klienta

Wymagania

Doradca powinien ukończyć szkołę średnią, do tego posiadać prawo jazdy kat. B, potrafić obsługiwać komputer, a także znać język angielski. Umiejętność pracy z klientem i doświadczenie w sprzedaży to kolejne plusy osoby startującej na to stanowisko. Najbardziej istotne jednak, by pracownik chciał pracować w zespole, cechował się wysoką kultura osobistą, dużą elokwencją, a także samodzielnością i otwartością w działaniu.

Wynagrodzenie

Jest to zawód o dużym poziomie samodzielności, którego miejscem pracy jest biuro i miejsca spotkania z klientem. Czas jest nienormowany. Doradca klienta pracuje z ludźmi i powinien on umieć nawiązywać nowe kontakty. Zarobki są bardzo zróżnicowane, od 1200 złotych netto do nawet 8-9 tysięcy, do tego doliczyć należy premie, a także dodatki takie jak laptop, samochód i telefon komórkowy.

Autor

GIEŁDA CV