Specjalista ds. rekrutacji

Osoba obejmująca stanowisko specjalisty ds. rekrutacji i selekcji zajmuje się w swojej pracy szeroko pojętą rekrutacją. Są to działania związane z planami rekrutacji rozłożonymi w czasie i następnie ich realizacja. Specjalista przeprowadza rozmowy rekrutacyjne i wybiera najlepszych kandydatów na dane stanowiska. Od niego zależy wdrożenie dodatkowych etapów jak np. praca zespołowa czy testy psychologiczne.

Specjalista od rekrutacji odpowiada także za centrum oceny czyli Assessment Centre. Do działań związanych z planowaniem rekrutacji zaliczymy zamieszczanie ogłoszeń z ofertą pracy w różnych miejscach, organizacja stanowisk na Targi Pracy i inne tego typu wydarzenia, organizacja programu praktyk i staży, prowadzenie bazy danych życiorysów. Praca specjalisty ds. rekrutacji polega też na utrzymywaniu bliskiego kontaktu z agencjami rekrutacji, agencjami i urzędem pracy, uczelniami i wiele innych.

WYMAGANIA

Od specjalisty ds. rekrutacji i selekcji oczekuje się wykształcenia kierunkowego w zakresie psychologii, socjologii, pedagogiki, marketingu, ekonomii, prawa czy też zarządzania zasobami ludzkimi. Mile widziane są wszelkie kursy podyplomowe związane z HR. Pracodawcy cenią sobie doświadczenie w procesach rekrutacyjnych, doradztwie personalnym czy nawet w dziale obsługi klienta.

Ceniona jest tutaj wiedza praktyczna z zakresu prawa pracy, różnych technik rekrutacji, obsługi komputera a także znajomość języków obcych (przede wszystkim angielskiego). Cechy jakie powinna posiadać osoba kandydująca na specjalistę ds. rekrutacji i selekcji to między innymi komunikatywność, pracowitość, umiejętność pracy pod presją czasu, zarządzanie projektem. Ważna jest umiejętność zrozumienia potrzeb klienta i dobra organizacja własnego czasu. Zawód ten może być także wykonywany przez osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. 

Specjalista do spraw rekrutacji

WARUNKI PRACY

Specjaliści ds. rekrutacji pracują zwykle w biurze, muszą być jednak przygotowani na wyjazdowe spotkania z klientami. Stanowisko jest na tyle samodzielne, że pracownik musi wykazywać się wysokim poziomem samodyscypliny. Specjalista, podobnie jak inni pracownicy biurowi, pracuje osiem godzin. Jest to głównie praca oparta na kontaktach z ludźmi, tak więc oprócz komunikatywności ważna jest odporność na stres. Wszelkie szkolenia i kursy pozwalają na rozwój i pomagają rozwinąć ścieżkę do awansu na takie stanowiska jak Kierownik ds. personalnych czy też Human Resources Director.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Specjaliści znajdują zatrudnienie zwykle w firmach zajmujących się doradztwem z zakresu rekrutacji, a także w firmach prowadzących szkolenia, outsourcingowych, agencjach pośrednictwa pracy itp. Możliwa jest praca w większej firmie, która posiada własny dział zarządzania zasobami ludzkimi.

ZAROBKI

Płaca specjalisty jest zróżnicowana i zależy od miejsca pracy, wielkości firmy itd. Szacuje się, że średnio w tym zawodzie zarabia się od 2,500 zł do nawet 6,000 zł, jednak na te najwyższe kwoty mogą liczyć pracownicy firm zagranicznych. Najczęściej spotykane dodatki to np. laptop, telefon komórkowy, darmowe posiłki w miejscach pracy a także bezpłatne kursy i szkolenia.

Autor

GIEŁDA CV