Hostessa

Osoba pracująca na stanowisku hostessy odpowiedzialna jest za pomoc w działaniach promocyjnych w czasie wszelkiego rodzaju imprez organizowanych przez firmy - bankiety, targi, promocje, wystawy itd. W Polsce zawód ten wykształcił się stosunkowo niedawno, co związek ma z rosnąca troską o dobro klientów. Dziewczyny i kobiety zatrudnione jako hostessy pełnią także różne funkcje dodatkowe - są konferansjerkami, kelnerkami czy promotorkami.

Określenie hostessa pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza w zasadzie gospodynię. Jej zadaniem jest odwiedzanie gości do odwiedzin stoiska danej firmy, udzielanie im podstawowych informacje, witanie, rozdawanie ulotek i innych materiałów promocyjnych itd. Często hostessa opiekuje się też gośćmi firmy, rozmawia z nimi czy towarzyszy w czasie trwania przyjęcia lub konferencji.

Hostessa przebywa w wielu miejscach. Pracować może np. w biurze, urzędzie, hali targowej, hotelu, restauracji czy w centrum handlowym. Praca ta niestety wiąże się bardzo często z przebywaniem przez cały czas w pozycji stojącej. Poza tym hostessa reprezentująca daną firmę musi prezentować się w odpowiedni sposób.

Kluczem do sukcesu jest więc elegancki wygląd, który budzi pozytywne skojarzenia. Podstawowe umiejętności hostessy to łatwość nawiązywania kontaktów między ludzkich oraz życzliwość. Dobrze jeśli hostessa zna języki obce, a przynajmniej język angielski. Czas pracy uzależniony jest najczęściej od wymagań klienta. niekiedy jest to nawet kilkanaście godzin dziennie. Czasami praca ta wiąże się również z koniecznością wyjazdów.

Obowiązki hostessy

Jak zostać hostessą?

Zwykle hostessami zostają młode dziewczyny i kobiet. Nawet niektóre agencje modele organizują dla kandydatek specjalne kursy, ale żadnych formalnych wymagań dla kandydatek w zasadzie nie ma. Nie trzeba skończyć żądnego kursu czy szkoły. Podstawowym czynnikiem, który najczęściej decyduje o tym czy dana osoba może pracować w tym zawodzie jest wrodzona elegancja, wdzięk, wysoka kultura osobista, schludny wygląd czy komunikatywność.

Kobiety, które szukają właśnie pracy w charakterze hostessy powinny skorzystać z usług pośrednictwa agencji modele. Zbierają one bazę kandydatek i zależności od pozyskanych zleceń oferują im później pracę w charakterze hostessy. Bardzo często od kandydatek wymaga się jedynie portfolio ze zdjęciami całej sylwetki.

Zarobki hostessy

Wynagrodzenie hostess ustalane jest najczęściej za godzinę lub za cały dzień. Stawki uzależnione są zwykle od warunków pracy, zleceniodawcy oraz rodzaju promocji. Najczęściej stawka na dzień pracy wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Jednak wysokie stawki są raczej rzadkim zjawiskiem. W związku z tym, że praca ma charakter mało regularny to zawód hostessy przez zdecydowaną większość kobiet (w tym tych młodszych) uznawany jest za dodatkową formę zarobkowania.

Autor

GIEŁDA CV