Telemarketer

Telemarketer jest osobą, która za pomocą telefonu zajmuje się obsługiwaniem, badaniem potrzeb klientów biznesowych oraz indywidualnych, a także sprzedażą produktów i usług różnych firm. Do obowiązków telemarketera należy więc przede wszystkim stały i systematyczny kontakt telefoniczny z potencjalnymi klientami firmy oraz prowadzenie skutecznej sprzedaży produktów czy usług danej firmy. Poza tym aktualizuje on na bieżąco bazę klientów, tworzy nowe oferty praz zbiera dane potrzebne do badań. Realizuje również zamówienia składane, że klientów.

WYMAGANIA

Telemarketer powinien mieć wykształcenie co najmniej średnie. Poza tym musi znać chociaż w podstawowym stopniu język angielski oraz potrafić obsługiwać komputer. Mile widziane jest oczywiście doświadczenie w sprzedaży oraz w kontakcie z klientem. Telemarketer powinien mieć dobrą dykcję oraz miły głos. W cenie jest znajomość technik perswazji i negocjacji. Poza tym wymaga się od niego skoncentrowania na swojej pracy  oraz odporności na stres.

WARUNKI PRACY

Telemarketer zwykle pracuje w biurze lub centrali telefonicznej. Rozmawia przez telefon na ogół w oddzielnym boksie. Zawód ten związany jest przede wszystkim ze znacznym natężeniem kontaktów z innymi ludźmi za pomocą różnego rodzaju urządzeń telekomunikacyjnych. Wiąże się to oczywiście z licznymi sytuacjami stresowymi. Na tym stanowisku zwykle pracują osoby młode.

Telemarketer

Czas pracy wynosi 8 godzin dziennie. To praca w dużej mierze o charakterze indywidualnym. Pracownik może uczestniczyć często w różnego rodzaju szkoleniach w zakresu sprzedaży. Telemarketer narażony jest zwykle na choroby narządu głosu oraz dolegliwości ze strony kręgosłupa, gdyż jest to praca o charakterze siedzącym. Raczej nie jest to zawód dla osób z wadami wymowy czy nerwicą.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Telemarketer może pracować w wielu branżach  m.in.: marketingu,, komunikacji, obsłudze klienta, sprzedaż, handlu, czyli np. w funduszach emerytalnych, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, firmach farmaceutycznych i wielu innych.

ZAROBKI

Wynagrodzenie telemarketera waha się zwykle w granicach 1,500 - 3,500 zł. Często obowiązuje system prowizyjny.

Autor

GIEŁDA CV