Lakiernik

Aby w najłatwiejszy sposób zdefiniować zawód lakiernika samochodowego, wystarczy powiedzieć, że do jego zadań należy malowanie pojazdów. Jednak ten opis jest dosyć ogólny oraz niezbyt dokładny.

Mówiąc precyzyjniej, to zajmuje się on wykonywaniem remontów a także odbudową powierzchni nadwozi samochodowych. Można stwierdzić, iż kierowca który odstawił do warsztatu swój pojazd nie byłby najprawdopodobniej zadowolony z faktu pomalowania pojazdu w całości. 

Lakiernik samochodowy - praca

W zawodzie lakiernika samochodowego dokonujemy podziału na takich, którzy to pracują w warsztatach a także tych, którzy zatrudnieni są w fabrykach samochodowych. W tym drugim przypadku coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że ludzie zastępowani są maszynami, którzy wykonują ich pracę. 

Lakiernik, z którym najczęściej mają kontakt osoby, które mają pojazd to właśnie taki, który pracuje w warsztacie. Praca lakiernika samochodowego pomimo, iż nie wydaje się trudna to jednak wymaga dużych umiejętności ale przede wszystkim precyzji i cierpliwości. Docelowa czynność jaką jest lakierowanie może być wykonywana przez nielicznych. Przeważająca liczba osób, będących zatrudnionymi w warsztacie zajmuje się czynnościami, które są określane mianem wstępnych.

Lakiernik samochodowy

Są to na przykład wygładzanie nadwozia z występujących na nim chropowatości bądź malowanie podkładowe. Ostateczna czynność taka jak lakierowanie zazwyczaj jest wykonywana przez fachowców, którzy posiadają zarówno doświadczenie w pracy jako lakiernik samochodowy jak i odpowiednie kwalifikacje. Osoby zajmujące się tym ostatecznym etapem pracują w specjalistycznych kabinach lakierniczych, które zaopatrzone są w pistolety pneumatyczne. 

Do najpowszechniejszych zadań, które powierza się lakiernikom zalicza się naprawę lakierniczą. Ten specjalista jest niezbędny wówczas, gdy dojdzie do uszkodzenia nadwozia na skutek stłuczki bądź zarysowań. Dosyć trudną umiejętnością, jaką musi nabyć lakiernik jest zdolność wyrównywania nadwozia( zwłaszcza jak jest ono pofałdowana na skutek naprawy blacharskiej) za pomocą mas uszczelniających, a także polerowania.

Na takie odpowiednio przygotowane blachy trzeba później kilkakrotnie nakładać lakier. Co więcej często dochodzi do sytuacji, że samochód należy po części remontować po to, by oczyścić z brudu i rdzy lakierowane części a także zabezpieczenie przed niechcianym i niezamierzonym lakierowaniem pozostałych części jak np. lampy bądź siedzenia. 

Ile zarabia lakiernik samochodowy ?

Osoba klasyfikowana jako lakiernik samochodowy może znaleźć zatrudnienie w warsztacie albo fabryce. Ma on także możliwość prowadzenia własnego biznesu, jednak wymaga to zazwyczaj ugruntowanej pozycji oraz doświadczenia. Przedział zarobków lakiernika samochodowego jest dosyć rozbieżny bo od 1800 do 7000 zł. Wszystko zależy od umiejętności, stażu pracy i przede wszytskim od etapu pracy jaki wykonuje. Oczywistym jest, że to właśnie ten pracownik, który wykonuje ostatni etap prac najbardziej zbliży się do górnej granicy zarobków. Lakiernik samochodowy wykonującego ostatni etap jest bowiem najbardziej odpowiedzialna i właśnie tu przydaje się jego doświadczenie, umiejętności oraz indywidualne zdolności.

Autor

GIEŁDA CV