Elektromechanik

Elektromechanik jest specjalistą zajmującym się na co dzień wykonywaniem, obsługiwaniem, konserwowaniem i naprawianiem różnego rodzaju urządzeń elektrycznych, które stosowane są w różnych gałęziach gospodarki. Są to m.in. transformatory, silniki elektryczne, sprzęty AGD (pralki, żelazka, odkurzacze) i nie tylko.

Elektromechanik - praca, w różnych miejscach i branżach

Ponadto wykonuje też instalacje przyłączające te urządzenia pod napięcie, montuje ich układy sterujące. Z zawodzie tym występuje wiele specjalizacji - elektromechanika samochodowa, sprzętu gospodarstwa domowego, elektromechanika elektrycznych przyrządów pomiarowych itd.

Elektromechanik - opis zawodu

Każda osoba pracująca na takim stanowisku powinna umieć dokonać przeglądu technicznego danego urządzenia elektrycznego, zamontować i zdemontować znajdujące się w nim podzespoły elektryczne i mechaniczne, a także go naprawić. Poza tym elektromechanik musi też umieć instalować urządzenia elektryczne oraz nadzorować eksploatowanie maszyn i urządzeń elektrycznych w czasie przeglądów okresowych.

Ponadto każda ze specjalizacji ma inną, typową dla niej grupę czynności zawodowych, które związane są ściśle z daną kategorią urządzeń elektrycznych. Przykładowo w przypadku elektromechanika pojazdów samochodowych liczy się umiejętność prawidłowego sprawdzenia zapłonu czy świateł znajdujących się w samochodzie. Opisanie zawodu elektromechanika nie jest więc proste i jednoznaczne, ponieważ musi on byc fachowcem w wielu dziedzinach. 

Praca elektromechanika

Elektromechanika pojazdów samochodowych

Praca elektromechanika samochodowego na ogół ma charakter indywidualny, chociaż podczas wykonania niektórych zadań może on kontaktować się z osobami przełożonymi. Wśród jego najbliższych współpracowników wymienia się zwykle lakiernika i mechanika samochodowego.

Elektromechanik - sprzęt AGD, a  przyrządy pomiarowe

Elektromechanik sprzętu AGD pracujący w firmie produkcyjnej zajmuje się  przede wszystkim montażem wykonanych wcześniej części według przygotowanej dokumentacji technologicznej. Jego kontakty zawodowe ograniczają się do współpracowników i przełożonego. Z kolei elektromechanik pracujący w serwisie sprzętu AGD zaczyna swoją pracę od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z klientem na temat awarii danego urządzenia.

Poza tym analizuje dokładnie przekazaną mu dokumentację techniczną. Po przeglądzie sprzęty gdy zna już warunki naprawy usterki przystępuje  do działania. Elektromechanik może również konserwować oraz przystosowywać instalacje przyłączające sprzęt AGD pod napięcie. Takie osoby często prowadzą własną działalność gospodarczą.

Z kolei elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych zajmuje się głównie montażem aparatury pomiarowej oraz jej regulowaniem. Niekiedy dokonuje również okresowych przeglądów technicznych i dba o konserwację różnego rodzaju urządzeń elektrycznych m.in. woltomierzy, amperomierzy i nie tylko.

Zarobki elektromechanika

Ile zarabia elektromechanik ?

Zarobki elektromechanika w większości firm zależą od posiadanej wiedzy i oczywiście zdobytego doświadczenia. W takiej sytuacji jak zawsze amplituda osiąganego wynagrodzenia jest spora i wynosi od 2300 nawet do 4500 PLN netto. Czynnik zarobków jest również w dużym stopniu uzależniony wszechstronności posiadanych umiejętności, czyli od tego czy osoba na stanowisku elektromechanika będzie potrafiła odnoleźć się w kliu wspomnianych wcześniej specjalizacjach. Specjalista, który posiada odpowiednie kwalifikacje do naprawy zarówno samochodó jak i sprzętu AGD, będzie miał dużo większą łatwość w znalezieniu zatrudnienia i osiągnięcia maxymalnego pułapu zarobków. Jeszcze jednym atutem uniwersalności jest możliwość wykonywania prywatnych zleceń poza pracą etatową lub założenie własnej firmy i praca na własny rachunek.

Autor

GIEŁDA CV