Wulkanizator

Wulkanizator to fachowiec, do którego obowiązków należy wyważanie opon oraz ich naprawa. Do tego celu wykorzystuje różne techniki wulkanizacji. Na co dzień osoba zatrudniona na tym stanowisku najczęściej oczyszcza powierzchnie opon przed dokonaniem naprawy, często za pomocą elektronarzędzi, jak i ręcznie, przykładowo za pomocą szczotek drucianych, po czym pokrywa je odpowiednim substytutem, naprawiając oponę.

Aplikacja substytutu odbywa się najczęściej poprzez wstrzykiwanie gumowej łaty, za pomocą pistoletu naprawczego. Na koniec do jego obowiązków należy wykończenie opony, czyli usunięcie za pomocą noża nadlewek, oraz wyrównanie krawędzi. W przypadku kompletnej regeneracji bieżnika wymieniana jest jego cała warstwa, poprzez nałożenie nowej łaty na bieżnik. W tym przypadku należy złączyć oponę z nową łatą, za pomocą wysokiej temperatury.

Najczęstsze drobne uszkodzenia do naprawy to wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne jak dziury, pęknięcia i rozdarcia. Do większości prac wymagana jest duża siła, dlatego czynności te są wykonywane za pomocą elektronarzędzi, a tylko miejscowo i w niewielkim stopniu wykonuje się prace ręcznie. Jak w każdej pracy, na początku naprawa bądź regeneracja pojedynczej opony może być czasochłonna, jednak wraz z doświadczeniem efektywność pracy znacznie wzrasta w tym zawodzie, a opony są naprawiane w krótkim czasie.

Wymagania

Pracodawcy oczekują od przyszłych kandydatów na stanowisko wulkanizatora, którego miejscem pracy będzie stacji obsługi pojazdów lub zakład wulkanizacyjny, pracowników z wykształceniem średnim. Najbardziej pożądani są pracownicy po szkole technicznej lub technikum posiadający dyplom zawodowy z ukończenia takiej szkoły, najlepiej w kierunku samochodowym.

Praca wulkanizatora

Jako że jest to praca fizyczna, niejednokrotnie wymagająca precyzji, należy mieć zdolności manualne oraz najlepiej jakiekolwiek doświadczenie związane z wulkanizacją opon, np. z praktyk w szkole lub stażu. Większość prac wykonywanych w tym zawodzie jest powtarzalna, dlatego należy liczyć się z wykonywaniem monotonnych czynności.

Wulkanizator jest pracownikiem, który oprócz pracy fizycznej na co dzień, ma niejednokrotnie również kontakt z klientem, dlatego mile widziane jest odpowiednie nastawienie do klientów, oraz umiejętności pracy w zespole, ponieważ niejednokrotnie, zależnie od miejsca pracy, wulkanizator musi umieć współpracować w grupie, gdy jest taka potrzeba.

Warunki pracy

Wulkanizator pracuje w warsztacie samochodowym lub rzadziej stacji obsługi pojazdów, w którym wykonuje wszelkie swoje obowiązki, głównie prace manualne i za pomocą urządzeń elektrycznych. Z powodu miejsca wykonywania pracy oraz jej charakteru, jest to praca niejednokrotnie w wymuszonej i ten samej pozycji przed długi czas oraz wymagająca pracy ze środkami chemicznymi i innymi szkodliwymi substancjami, na których działanie jest się narażonym.

Zarobki

Zarobki w tym zawodzie zależą głównie od wielkości zakładu pracy, wulkanizator pracujący w większym zakładzie może spodziewać się większych zarobków, ale nie jest to regułą, ważne jest też doświadczenie. Średnia płac w tym zawodzie to od 2500 zł do 3500 zł brutto miesięcznie.

Autor

GIEŁDA CV