Tapicer samochodowy

Tapicer samochodowy jak sama nazwa zawodu wskazuje zajmuje się przede wszystkim renowacją, naprawą oraz wymianą tapicerki w samochodach. Tapicer projektuje również elementy tapicerki (poszycie foteli i kanapy, podsufitki, słupków czy paneli drzwiowych), dobiera odpowiednie rodzaje materiałów, wykrawa z nich wzory, zszywa je oraz mocuje w odpowiednich miejscach.

Wykorzystuje przy tym różnego rodzaju specjalistyczne narzędzia. Tapicer Samochodowy niekiedy zajmuje się tym wytwarzaniem oraz kompleksową renowacją oparć foteli i siedzisk. Doświadczenie tapicerzy samochodowi bardzo często wykonują też zlecenia indywidualne tworząc niestandardowe projekty.

WYMAGANIA

Pierwszym i podstawowym wymogiem, który powinni spełnić tapicerzy samochodowi jest oczywiście posiadanie stosownego dyplomu ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej w odpowiedniej specjalności - tapicera samochodowego. Pracodawcy najczęściej zwracają przy tym uwagę na dotychczasowe doświadczenie potencjalnych pracowników, które zostały przez nich pozyskanie podczas pracy w innych miejscach pracy.

Tapicer samochodowy powinien też posiadać odpowiednie zdolności manualne, zmysł estetyczny oraz umiejętność obsługiwania maszyn i urządzeń wykorzystywanych podczas realizowania codziennych zadań tapicera.

Czyszczenie tapicerki samochodowej

WARUNKI PRACY TAPICERA SAMOCHODOWEGO

Praca tapicera samochodowego to praca o charakterze typowo rzemieślniczym. Opiera się ona na wielokrotnym powtarzaniu podobnych do siebie czynności. Największym zagrożeniem dla tapicerów samochodowych pod względem zdrowotnym jest częsty i regularny kontakt z substancjami chemicznymi, które są wykorzystywane do renowacji oraz konserwacji tapicerki.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia na stanowisku tapicera samochodowego stwarzają  przede wszystkim  liczne serwisy samochodowe i przedsiębiorstwa produkcyjne,  które zajmują się wytwarzaniem części samochodowych.

ZAROBKI

Średnie zarobki tapicerów samochodowych kształtują się na ogół na poziomie 2600 złotych brutto w skali miesiąca.

Autor

GIEŁDA CV