Mechanik samochodowy

Mianem mechanika samochodowego określa się człowieka specjalizującego się w naprawach pojazdów mechanicznych, zwanych potocznie samochodami. Obok napraw taka osoba może wykonywać niezbędne regulacje w pojeździe, kontrolować jego stan techniczny i stopień zużycia poszczególnych podzespołów.

Zawód mechanika samochodowego jest obecnie niezwykle pożądany ze względu na rekordową liczbę samochodów jeżdżących po polskich drogach. Według danych GUS w 2008 roku Polacy posiadali ponad 16 milionów zarejestrowanych pojazdów, natomiast zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców liczba samochodów w Polsce w 2014 r. wzrosła aż do 19,3 miliona. Wzrost zapotrzebowania na usługi mechaników jest zatem bardzo widoczny i odczuwalny w branży.

Osoby pracujące w zawodzie mechanika samochodowego z reguły wybierają określoną specjalizację - jedni zajmują się pojazdami osobowymi, inni ciężarowymi, kolejni naprawiają autobusy, ciągniki czy maszyny rolnicze. Dynamicznie rozwijający się rynek pojazdów mechanicznych powoduje, iż jednej osobie bardzo trudno jest posiadać rozległą wiedzę na temat technicznych aspektów funkcjonowania każdego rodzaju pojazdu.

Dlatego też mechanicy coraz częściej specjalizują się w kierunku znajomości samochodów z danego kraju (np. z Francji, Japonii) lub nawet danej marki. Wbrew pozorom mechanicy samochodowi muszą nieustannie podnosić swój poziom wiedzy, poznawać nowe modele i rozwiązania technologiczne. Szczególnie przydatna w tym zakresie jest wiedza elektroniczna, albowiem współczesne samochody są mocno skomputeryzowane. Współczesny mechanik coraz rzadziej jest osobą, która zna się dosłownie na wszystkim.

Najczęstszym miejscem pracy mechanika jest warsztat bądź serwis samochodowy. Zacznie rzadziej takie osoby pracują w fabrykach samochodów.

Zawód mechanik samochodowy

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Podjęcie pracy w roli mechanika samochodowego musi być poprzedzone ukończeniem przynajmniej szkoły zawodowej, najlepiej o profilu związanym z samochodami. Dawniej dużą popularnością w tym zakresie cieszyły się tzw. „samochodówki”, ponieważ edukując się w nich można było za darmo zdobyć prawo jazdy.

Współczesne rozwiązania technologiczne bardzo często wychodzą jednak poza zakres wiedzy, jaką można zdobyć w zawodówce, stąd też w zawodzie mechanika coraz częściej poszukuje się osób z wykształceniem średnim. Pracując w serwisie samochodowym trzeba liczyć się z potrzebą nieustannego rozwoju, szkolenia i studiowania informacji na temat nowoczesnych technologii i nowych modeli samochodów.

Dowiedz się co to leasing konsumencki, idealny dla mechaników samochodowych bez własnej działalności gospodarczej: http://auto-online.pl/poradnik-leasingowy/zyzv/leasing-konsumencki.html

Skala zarobków mechanika samochodowego

Zawód mechanika samochodowego jest dobrze opłacany. Mając doświadczenie stosunkowo łatwo można znaleźć pracę (również za granicą). Zarobki uzależnione są od stażu i doświadczenia i mieszczą się w przedziale 1650-2500 zł netto. Opłacalne w tym zakresie jest założenie własnego warsztatu naprawczego. Wówczas mimo potrzeby zatrudnienia dodatkowych pracowników (np. 3 mechaników i osobę do obsługi biura) realne są zarobki w granicach 15 tys. zł miesięcznie. 

Autor

GIEŁDA CV