Doradca serwisowy

Doradca serwisowy, jest to taka osoba, do zadań której należą takie czynności jak: nadzór nad jakością, kalkulacja zleceń, wycena usług, zakres i terminowość napraw a także opracowywanie dokumentacji technicznej i obsługa klientów. Miejscem pracy doradcy serwisowego jest stacja serwisowa. Mogą się do niego zgłaszać klienci, u których pojawił się jakiś problem z ich pojazdem.

Doradca serwisowy - zakres obowiązków

Do zakresu obowiązków doradcy serwisowego należy udzielenie wyczerpujących wyjaśnień po zrobionym przeglądzie bądź naprawie, ale też o tym jakie są przewidywane koszty usługi oraz prognozowany czas usługi, która będzie przeprowadzana. Nie są to wszystkie czynności, które jest zobligowany wykonywać. Do zakresu jego obowiązków należy także kontrolowanie jak przebiega praca ustalona w zleceniu oraz, czy wszystkie zadania i czynności zostały poprawnie przeprowadzone.

W momencie zakończenia usługi to na doradcy serwisowym spoczywa odpowiedzialność związana z wydaniem samochodu. To głównie od tego, jak doradca wykonuje swoją pracę, a także od jego kompetencji i kwalifikacji zależy, czy klient następnym skorzysta z usług serwisu i czy pozostanie przy marce, tym samym po raz kolejny decydując się na zakup samochodu z tego samego punktu dilerskiego. 

Praca doradcy serwisowego

Doradca serwisowy - praca, najważniejszew wymagania

W przypadku osoby, zajmującej to stanowisko wymaga się, aby posiadał przynajmniej średnie wykształcenie techniczne, ale też wiedzę z zakresu budowy pojazdów samochodowych. Powinien również znać rynek a także zagadnienia związane z naprawą oraz serwisem pojazdów. Bardzo ważnym czynnikiem w pracy jako doradca serwisowy jest także posiadane doświadczenia i prawo jazdy kategorii B ( atutem i czynnikiem mile widzianym będą też inne kategorie). Zdarzają się też pracodawcy, którzy względem swojego pracownika oczekują znajomości języka angielskiego, który będzie potrafił się nim porozumieć. 

Doradca serwisowy to praca  i zawód, w którym nie bez znaczenia pozostaje także charakter i osobowość, gdzie szczególnie cenione są wysoka kultura osobista, umiejętności interpersonalne i zaangażowanie. bardzo istotna jest także otwartość, zdolność do sumiennego wykonywania swoich obowiązków, umiejętność organizowania pracy a także zdolność do pracy w zespole. Powinien także posiadać umiejętność radzenia sobie z tzw. "trudnymi klientami" oraz ze stresem. 

Doradca serwisowy - zarobki, podstawowe oraz prowizje

Zarobki osoby pracującej na tym stanowisku to zwykle suma podstawy wynagrodzenia oraz prowizji, właśnie z tego powodu mogą one być zróżnicowane. Doradca serwisowy zarobi średnio 3000zł brutto. Kwota ta może szybko ulegać gwałtowym wzrostom, ze wględu na nieprzywidywalność tej profesji.  Często bowiem spotka się z sytuacjami, w których będzię się on mógł wykazać swoimi umiejętnościami i zapracować na wspomniane wcześniej premie za dobre wyniki, które tym samym przełożą się na wyższy zarobek dla serwisu.

Autor

GIEŁDA CV