Kierowca

Zawód kierowcy to bardzo ciekawa praca polegająca na bezpiecznym transporcie ludzi lub towarów. Samochód jest narzędziem pracy, w którym kierowca spędza zazwyczaj większość dnia, dlatego ważne jest utrzymanie go w idealnym wręcz stanie technicznym a szczególnie istotne jest to w przypadku przewozu ludzi. Charakter pracy kierowcy jest różny i zależy od rodzaju prowadzonego pojazdu. Zupełnie inaczej wygląda dzień kierowcy ciężarówki, taksówkarza oraz kuriera. Nie jest to łatwy kawałek chleba, ponieważ praca wykonywana jest pod presją czasu.

WYMAGANIA

Aby zostać zawodowym kierowcą przede wszystkim należy mieć prawo jazdy odpowiedniej kategorii oraz być w dobrej kondycji fizycznej. Praca wiąże się z długotrwałym wysiłkiem dlatego ważna jest ogólna sprawność. Poza tym, jeżeli praca kierowcy wiąże się z przewozem ludzi trzeba posiadać pozytywną opinię psychologa, ponieważ na takiej osobie spoczywa olbrzymia odpowiedzialność. Kierowca powinien także posiadać podzielną uwagę, dobrą orientację a także wytrzymałość i być odpornym na monotonną jazdę. Jest to trudne zadanie, ponieważ obecne pojazdy podczas długich tras wspomagają czasami kierowcę do tego stopnia, że ten traci koncentrację i skupienie na drodze.

WARUNKI PRACY

Swoistym centrum dowodzenia każdego zawodowego kierowcy jest jego fotel. To właśnie tam spędza lwią część swojego dnia, dlatego ważne jest aby pozycja za kierownicą była odpowiednia i nie powodowała dyskomfortu. Nie bez znaczenia jest także stan techniczny kierowanego pojazdu. Jeżeli występują trudności w prowadzeniu lub inne rzeczy jak popsuta klimatyzacja czy hałas w kabinie to może to wpłynąć na bezpieczeństwo i higienę pracy kierowcy.

Zawód kierowca

Również warunki atmosferyczne mają wpływ na warunki pracy. Zdecydowanie odradza się kierować pojazdem w fatalnych warunkach, jednak zawodowy kierowca nie ma wyboru, ponieważ jest to jego praca. Siedząca pozycja ciała oraz brak ruchu powoduje zwyrodnienia kręgosłupa i choroby układu krążenia. Ważne jest więc niezapominanie o przerwach i aktywności fizycznej podczas odpoczynku.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Dla zawodowego kierowcy istnieje mnóstwo możliwości zatrudnienia. Kierowców można podzielić na tych prowadzących własną działalność lub zatrudniających się w firmach przewozowych czy komunikacji publicznej. Rozróżnia się także kierowców krótko oraz długodystansowych.

ZAROBKI

Na pensję kierowcy wpływa wiele czynników. Duże znaczenie ma doświadczenie oraz rodzaj wykonywanego zawodu. Kierowcy autobusów miejskich mają stałą pensję, natomiast ci pracujący w transporcie mogą mieć liczone zarobki od każdego przejechanego kilometra lub wykonania zlecenia. Inaczej ma się sprawa taksówkarzy, którzy zarabiają na podstawie wskazań taksometrów. Zarobki kierowców zaczynają się w granicy 2000 zł, natomiast w tym zawodzie bardzo łatwo jest osiągnąć znacznie wyższy pułap. Kierowcy międzynarodowi potrafią zarobić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Autor

GIEŁDA CV