Specjalista ds. logistyk

Specjalista ds. logistyki na co dzień zajmuje się szeroko rozumianym procesem logistycznym, a więc wszystkimi działaniami związanymi z przepływem materiałów i surowców m.in. z zakładów produkcyjnych do większych magazynów czy z magazynów do innych zakładów. Ponadto ocenia zapotrzebowanie na dane materiały i surowce. Składa też na nie zamówienia. Koordynuje pracę całego magazynu oraz zaopatrzenia współpracując przy tym z dostawcami.

Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi współpracować ściśle z innymi działami firmy np. działem produkcji oraz sporządzać raporty i analizy związane z procesami logistycznymi. Praca ta wymaga więc dostosowania się do zasad systemu BHP, zarządzania jakością i innych. Logistyk podejmuje tez decyzje dotyczące przemieszczania się towarów.

Praca logistyka

To on decyduje on tym jaki środek transportu powinien w danej sytuacji zostać zastosowany oraz określa szczegóły dotyczące przewozu z firmami transportowymi. Do zadań logistyka należy też rozwiązywanie problemów związanych z transportem i nie tylko. Podczas przesyłek zagranicznym organizuje sprawy celne.

Logistycy potrzebni są na ogół we wszystkich obszarach związanych z szeroko rozumianą produkcją. Jest to przede wszystkim przemysł transportowy, budowlany, a także motoryzacja i energetyka. Specjalista ds. logistyki powinien być zatrudniony na samodzielnym stanowisku, chociaż zdarzają się coraz częściej także i całe zespoły logistyków.

Logistyk na ogół pracuje w dziale logistyki i dystrybucji zajmując się swoimi obowiązkami. Podlega tym samym kierownikowi działu. . Jego rola jest bardzo ważna dla przepływu materiałów i surowców. Na bieżąco kontaktuje się ze specjalistami z innych działów.

Autor

GIEŁDA CV