Operator wózków widłowych

Operator wózków widłowych jest osobą zatrudnioną do obsługiwania wózków widłowych. Najczęściej odbywa się to za pomocą pedałów i dźwigni. Operator podnosi ładunek przy pomocy podnośnika (w formie platformy lub wideł), a następnie przewozi go w inne miejsce. Wózki widłowe to urządzenia przeznaczone do transportu bliskiego. Po dotarciu do celu kierowca układa towar w odpowiednie stosy. Poza tym zajmuje się też jego inwentaryzacją, ważeniem czy rejestrowaniem.

Operator wózków widłowych zajmuje się również regularną konserwacją wózków widłowych. Smaruje je więc, ładuje ich akumulatory oraz uzupełnia paliwo. Powinien mieć wykształcenie co najmniej zawodowe, a najlepiej średnie i ukończony kurs na kierowcę wózków jezdniowych akumulatorowych, gazowych podnośnikowych, spalinowych oraz kurs bezpieczna obsługa (wymiana butli gazowych w przypadku wózków jezdniowych z napędem silnikowym). Ponadto powinien być osobą dokładną i odpowiedzialną. W cenie jest również umiejętność pracy w zespole i pracowitość.

Operator wózka widłowego

Operator wózków widłowych pracuje w pomieszczeniu zamkniętym (magazyn, fabryka) lub na przestrzeni otwartej w zmiennych warunkach pogodowych. Czas pracy jest zmianowy lub klasycznie ośmiogodzinny. Stanowisko pracy jest samodzielne, ale pod nadzorem kierownika. Na operatora wózka widłowego czyhają też liczne zagrożenia związane z nadmiernym obciążeniem czy nieodpowiednim rozmieszczeniem ładunków na wózku. Urządzenie może się bowiem przewrócić i przygnieść kierowcę. Poza tym jest on też narażony na wielogodzinne siedzenie w tzw. wymuszonej pozycji ciała, co prowadzić może do bólów pleców i ramion. Z kolei hałas prowadzi niekiedy do uszkodzenia słuchu.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Operator wózków widłowych może pracować przede wszystkim w magazynach przemysłowych, wypożyczalniach, składach, hurtowniach przemysłowo-spożywczych, w przemyśle metalowym i przemyśle ciężkim, przemyśle elektronicznym czy w przetwórstwie drewna.

ZAROBKI

Gratyfikacja pracownika na tym stanowisku kształtuje się najczęściej w granicach od 1300 zł do 3000 zł netto w skali miesiąca.Oczywiście jest to uzależnione od miejsca pracy, doświadczenia oraz posiadanych kwalifikacji. Możliwości awansowania są raczej niewielkie.

Autor

GIEŁDA CV