Kurier

Praca w charakterze kuriera jest przeznaczona przede wszystkim dla tych osób, które szukają bardziej mobilnej formy zatrudnienia, wymagającej nie tylko ciągłego ruchu oraz kontaktu z klientem, ale również innych rzeczy. Przyjrzyjmy się nieco bliżej charakterystyce tego zawodu.

Zawód kurier

Podstawowym zadaniem osoby pracującej w charakterze kuriera jest oczywiście odbiór przesyłek od ich nadawców oraz dostarczenie ich pod wskazany adres. W większości przypadków, kurierzy mają precyzyjnie wyznaczony teren swojego działania: może to być na przykład określona dzielnica danego miasta lub też pewien obszar wiejski obejmujący jedną lub kilka gmin. W celu procesu rozwożenia przesyłek, firmy zatrudniające kurierów wyposażają swoich pracowników w skutery, samochody lub rowery, zależnie od charakterystyki oraz rozległości obszaru, na jakim dany kurier wykonuje swoją pracę.

W każdy dzień, przed rozpoczęciem pracy, pracownik firmy kurierskiej otrzymuje spis zadań, które musi zrealizować. Kolejność dostarczenia poszczególnych przesyłek zależy przeważnie od decyzji samego kuriera: w ten sposób, grafik pracy jest elastyczny a sam kurier może go dowolnie modyfikować. Ma to znaczenie w przypadku na przykład konieczności dostarczenia w ciągu jednego dnia przesyłek do większej liczby znacznie oddalonych od siebie miejsc lub jeżeli wśród zleceń znajduje się dostarczenie przesyłek wysokogabarytowych.

Powszechną praktyką jest umawiane się z klientami na określoną porę dostarczenia przesyłki. Dzięki temu, kurierzy skutecznie minimalizują ryzyko dostarczenia paczki na przykład w momencie, gdy odbiorcy nie będzie w domu, co znacznie usprawnia pracę oraz pozwala zaoszczędzić czas.

Osoba zatrudniona na stanowisku kuriera jest odpowiedzialna zarówno za stan przewożonych i dostarczanych przez siebie paczek, jak i za kondycję służbowego pojazdu, który firma oddaje do jej dyspozycji. Firmy kurierskie kładą również bardzo duży nacisk na punktualność(czasami nawet 15 minut spóźnienia może zdenerwować klienta, co odbija się na reputacji firmy). Innym istotnym wymaganiem jest również dostarczenie wszystkich bez wyjątku przesyłek, jakie zostały przeznaczone na dany dzień.

Jak wygląda praca kuriera?

Wykształcenie kuriera

Teoretycznie praca kuriera nie wymaga żadnego wykształcenia kierunkowego. W praktyce firmy kurierskie bardzo często preferują jednak kandydatów z wykształceniem wyższym lub chociaż licencjatem. Najistotniejszym kryterium, jakie musi spełnić kandydat na stanowisko kuriera, jest oczywiście aktualne prawo jazdy kategorii B. W przypadku pracy na samochodach o większych gabarytach, wymagane jest rzecz jasna prawo jazdy kategorii uprawniającej do poruszania się takimi pojazdami.

Rynek pracy

Na chwilę obecną, osoba wybierająca zawód kuriera ma do wyboru dwie główne formy zatrudnienia. Pierwszą z nich jest praca w firmie zajmującej się spedycją i dystrybucją towarów. Druga z opcji to praca dla firmy przewozowej. Można również założyć własną działalność gospodarczą, co w obecnych warunkach, gdy rynek usług kurierskich podlega dynamicznemu rozwojowi, często stanowi przysłowiowy "strzał w dziesiątkę". Firm, które zatrudniają kurierów jest bardzo duże i różnią się one zarówno pod względem charakteru wykonywanych zadań, jak i co do swojej wielkości. Zatrudnienie można znaleźć zarówno w wielkich, międzynarodowych korporacjach, jak w niewielkich, lokalnych firmach, które obsługują na przykład tylko konkretne dzielnice miast.

Ile zarabia kurier?

Statystyki pokazują, że przeciętne wynagrodzenia kuriera w skali miesiąca wynosi od 1,5 tys. złotych do 3,6 tys. złotych. Minimalne wynagrodzenie w przypadku osób zatrudnionych na stanowisku kuriera(około 10% branży) to 1,4 tys. złotych. Wynagrodzenie maksymalne to niemal 5 tys. złotych miesięcznie.

Dodatkowe informacje

Firmy kurierskie wymagają od swoich pracowników przede wszystkich takich cech, jak punktualność, umiejętność sprawnej organizacji pracy a także rzetelność. Kurier powinien również być w stanie dobrze komunikować się z klientami(a także z pracodawcą) oraz umieć pracować pod presją.

Niektórzy pracodawcy działający w obrębie branży kurierskiej wymagają od potencjalnych pracowników założenia własnej działalności gospodarczej.

Autor

GIEŁDA CV