Programista (operator) CNC

Programista CNC w stosunkowo krótkim czasie stał się bardzo popularnym zawodem, uważanym za jedno z najbardziej opłacalnych zajęć na rynku. Sprawiło to, że coraz więcej szkół wprowadza do swojej oferty możliwość zdobycia odpowiednich uprawnień związanych z tą posadą. Aby móc szukać zatrudnienia jako operator CNC, należy ukończyć naukę w szkolę i zdać stosowny egzamin, dający uprawnienia do obsługi obrabiarek skrawających.

Maszyny te służą do obrabiania poszczególnych materiałów skrawaniem, do uzyskania zadowalającego kształtu. Mogą być obsługiwane zarówno tradycyjnie, programowo lub cyfrowo, w zależności od ich rodzaju oraz materiału, z jakim pracują.

Programowanie maszyn CNC - wymagane kwalifikacje

Podstawą w tym zawodzie są odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia, bez których nie można pracować na tej posadzie legalnie. Wykwalifikowany programista CNC posiada szeroką wiedzę na temat działania i obsługiwania takich maszyn. Oprócz samej obsługi maszyn, potrzebna jest również umiejętność w szacowaniu kosztów całego procesu obróbki. Wiąże się to z kolei ze znajomością poszczególnych materiałów oraz ich cen rynkowych.

Obowiązki operatora CNC

Programista CNC - praca z dużą odpowiedzialnością

Operator CNC to dość odpowiedzialna praca, bowiem obowiązki nie ograniczają się tu wyłącznie do obsługi maszyny. Pracownik taki musi samodzielnie dobierać materiały odpowiednie do danego zadania. Musi zatem wiedzieć o właściwościach poszczególnych materiałów i umieć określić, które z nich są dobre w danej sytuacji. Samo działanie maszyny również jest uzależnione od stosowanych materiałów, programista CNC powinien zatem się do nich dostosować. Osoba taka jest odpowiedzialna za utrzymywanie maszyn w dobrym stanie technicznym i przeprowadzanie okresowych przeglądów czy wykonywanie doraźnych napraw.

Programista CNC - zarobki na wysokim poziomie

Zakres zadań takiego pracownika jest uzależniony od konkretnych warunków i posady. Niekiedy jest on bardziej podstawowy, w innych z kolei przypadkach znacznie szerszy. Posiadający szerokie kwalifikacje Programista CNC to bardzo szanowana posada. Osoby takie mogą zatem oczekiwać znacznych zarobków oraz łatwości w znalezieniu odpowiednich dla siebie ofert pracy.

Kategorie: Oferty pracy, Praca w IT,

Autor

GIEŁDA CV