Programista Ruby on rails

Ruby to język programowania będący językiem starannie dobranej równowagi. Jego autor, a więc Yukihiro Matsumoto (Matz) połączył bowiem swoje ulubione części języków takich jak Python, Eiffel, Ada, Lisp oraz Sammtalk aby stworzyć nowy język. Zbalansował w nim doskonale programowanie funkcjonalne z programowaniem imperatywnym.

Ruby on rails - naturalne środowisko dla programistów

Sam Matz jest zdania, że chciał ten język uczynić jak najbardziej naturalnym, ale nie prostym. Ruby zwrócił na siebie uwagę programistów na całym świecie już w chwili wydania, a więc w roku 1995. W roku 2006 uzyskał już masową akceptację, co przełożyło się na znaczną liczbę aktywnych grup użytkowników w największych miastach świata. Już w roku 2007 Ruby-Talk, czyli główna lista mailingowa na tematy związane z Ruby osiągnęła ruch około 200 wiadomości dziennie. Obecnie ta ilość jest nieco mniejsza, ale wynika to z faktu, że część społeczności przeniosło dyskusję z jednej centralnej listy na wiele mniejszych liczbowo grup.

Programista Ruby on rails - duże ułatwienia i darmowe użytkowanie

Ruby w chwili obecnej zaliczany jest do pierwszej dziesiątki indeksów, które mierzą wzrost i popularność języków programowania na świecie (m.in. indeks TIOBE). Znaczną część  owego wzrostu Ruby zawdzięcza dużej popularności oprogramowania napisanego właśnie przy jego użyciu, w szczególności jest to framework Ruby on Rails. Co ciekawe, Ruby jest całkowicie darmowy. Za darmo można nie tylko  z niego korzystać, ale również go kopiować, modyfikować czy rozprowadzać.

Programista Ruby on Rails

Programowanie Ruby - elastyczne modyfikacje 

Ruby postrzegany jest przede wszystkim jako język bardzo elastyczny, ponieważ pozwala on użytkownikom na dowolne modyfikowanie poszczególnych jego części. Zasadnicze elementy języka mogą więc zostać usunięte lub zmienione w zależności od decyzji użytkownika. Można też do nich dodać nowe części. Ruby więc w żadnym wypadku nie ogranicza programisty. To jednak jeszcze nie wszystkie właściwości Ruby.

Ruby podobnie jak Python i Java obsługuje błędy poprzez wyjątki. Umożliwia to wykorzystanie znanego już dobrze mechanizmu. Posiada też prawdziwy garbage collector typu mark-and-sweep dla wszystkich obiektów, które znajdują się w pamięci obiektowej. Nie ma więc potrzeby magazynowania informacji na temat liczby odniesień do danego obiektu. Pisanie rozszerzeń jest znacznie łatwiejsze niż np. w przypadku Pythona czy Perala i posiada ładne API dostępne w języku C. Pozwala to na wbudowanie interpretera Rubiego do aplikacji także jako język skryptowy. Do dyspozycji jest też interfejs SWIG.

Ruby o rails  - praca, zarobki, rozwój na Linuxie

O ile system operacyjny na to pozwala, Ruby umożliwia dynamiczne ładowanie bibliotek. Ruby posiada również niezależne od systemu operacyjnego wyjątki. Są one więc dostępne na każdej platformie i to bez względu  na to czy ona to wspiera. Ruby jest też językiem przenośnym. Rozwijany jest przede wszystkim na platformie LINUX, ale wykorzystywany jest też na wielu typach UNIXów, MAC OS X, Windows, DOS itd.

Kategorie: Oferty pracy, Praca w IT,

Autor

GIEŁDA CV