Specjalista SEO, Pozycjoner

Internet stale się rozwija i ma coraz szersze zastosowanie. Do swojej działalności wykorzystują go zarówno firmy, jak i rozmaite organizacje, w tym sklepy i usługodawcy. W rezultacie rośnie rola specjalistów SEO a zawód ten jest bardzo perspektywiczny.

Pozycjonowanie stron jest bowiem jednym z elementów strategii marketingowych, a przy tym jest efektywne oraz opłacalne kosztowo. Pozycjonowanie skutkuje uzyskiwaniem wyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania, a to przekłada się na większą liczbę odwiedzin na stronie, a to z kolei na liczbę konwersji.

Specjalista seo - praca, najważniejsze zadania

Pozycjoner stron internetowych (inna nazwa tego stanowiska to specjalista SEO) rozpoczyna pracę nad pozycjonowaniem strony od analizy treści strony. Kolejny krok to dobór najbardziej optymalnych słów kluczowych, po których internauci będą trafiać na tę stronę. Kolejny etap prac to przeprowadzenie działań, dzięki którym dana strona będzie uzyskiwać pożądane wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, czyli tzw. SERP (search engine results page). Działania, jakie podejmuje specjalista SEO są różnorakie: optymalizacja kodu oraz contentu witryny, indeksacja w wyszukiwarkach internetowych, utworzenie stron zapleczowych. Pod uwagę należy wziąć również działania konkurencji klienta.

Pozycjonowanie stron

Specjalista ds seo - działania długotrwałe

Skuteczne pozycjonowanie nie jest działaniem jednorazowym, a ciągłym. Po wykonaniu początkowych kroków i uzyskaniu wysokich wyników w wyszukiwarkach, należy stale je monitorować, aby w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki. Wysokie pozycje nie są bowiem zagwarantowane raz na zawsze. Mogą one zmienić się wskutek podobnych działań ze strony konkurencyjnych stron oraz zmiany zasad wyświetlania wyników, czyli tzw. algorytmów, przez wyszukiwarki. W razie potrzeby konieczne jest wprowadzanie zmian, nowych technik, zarówno informatycznych, marketingowych za które odpowiedzialny jest właśnie specjalista SEO.

Specjalista seo - wynagrodzenie

Wysokość zarobków pozycjonerów zależy od wielu czynników. Widełki mogą być dosyć szerokie i wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Wpływa ma na to forma zatrudnienia (albo własna działalność albo praca najemna), jak również zakres oferowanych usług. W przypadku prowadzenia firmy pozycjonerskiej wpłynie na to też oczywiście liczba klientów. Umowa pomiędzy specjalistą SEO a zleceniodawcą może też uzależniać wysokość wynagrodzenia od realnych wyników.

Kategorie: Oferty pracy, Praca w IT,

Autor

GIEŁDA CV