Programista (developer) Android i iOS

Aplikacje mobilne to obecnie prawdziwy hit. Wzrost popularności urządzeń mobilnych – przede wszystkim smartfonów – spowodował ogromne zapotrzebowanie na niewielkie aplikacje, zapewniające użytkownikom najróżniejsze funkcje. Sprawia to, że na rynku pracy panuje także wielki popyt na dobrych specjalistów, potrafiących tworzyć takie aplikacje.

Programista Android - praca wymagająca dużej wiedzy i doświadczenia

Co ciekawe, nie są tu potrzebne z reguły żadne wygórowane kwalifikacje. Ukończenie studiów wyższych na kierunku informatyka są naturalnie bardzo pomocne i dają solidne podstawy do zajmowania się tym, choć w gruncie rzeczy tworzeniem takich aplikacji może zajmować się każdy. Niezbędna jest jednak szeroka wiedza oraz umiejętności.

Programista Java - co trzeba umieć ?

Do najważniejszych umiejętności jakie musi posiadać programista Android czy iOS należy dobra znajomość języków programowania. Przydatna jest oczywiście szeroka wiedza i możliwość poruszania się w różnych językach. W przypadku aplikacji dla systemu iOS najważniejszy jest język Swift, natomiast aplikacje dla systemu Android tworzy się zwykle w języku Java.

Mówiąc ogólnie, zadaniem programisty Android, iOS jest tworzenie i wdrażanie aplikacji przeznaczonych dla użytkowników tych dwóch systemów. Warto jednak dokładniej przyjrzeć się jego zadaniom, aby lepiej poznać całą charakterystykę zawodu.

Programowanie aplikacji mobilnych

Programista Android, iOS - zarobki

Najczęściej wyróżnia się dwa stanowiska programisty – junior i senior. Zakres obowiązków może zatem znacznie się od siebie różnić, jest bowiem uzależniony od konkretnej posady. Do zadań programistów Android, iOS należą wszystkie czynności, jakie wchodzą w skład procesu tworzenia aplikacji – od stworzenia wstępnego projektu aż po jego realizację. Potrzebna jest tu umiejętność korzystania z dodatkowych narzędzi, na przykład frameworków takich jak Core Data, Networking czy Push Notifications. Programista działa również w stałej współpracy z innymi podmiotami zaangażowanymi w tworzenie aplikacji – przede wszystkim z deweloperem, a także z samymi klientami. Odpowiada za poprawne działanie gotowego produktu, musi zatem dbać o wysoką jakość przygotowanego przez siebie kodu i wyszukiwać w nim wszystkie ewentualne błędy.

Zarobki programistów aplikacji ANdroid, iOS są dość wysokie. Na samym początku kariery można liczyć na około 4 – 5 tysięcy złotych, choć pensje szybko rosną. Prawdziwi specjaliści biorący udział w dużych projektach zarabiają zwykle po kilkanaście tysięcy złotych.

Programista Android, iOS - przyszłościowy zawód

Zawód twórcy aplikacji mobilnych jest przede wszystkim bardzo przyszłościowy. Można stwierdzić, że aplikacje takie będą cieszyły się ogromną popularnością jeszcze przez wiele lat, zatem zawsze będzie istniało zapotrzebowanie na dobrych specjalistów od ich tworzenia. Sama wiedza i doświadczenie w programowaniu jakie można tu zdobyć to także klucz do kariery w wielu innych zawodach. Można więc powiedzieć, że programista Android, iOS jest to obecnie jeden z najbardziej opłacalnych zawodów związanych z informatyką.

Kategorie: Oferty pracy, Praca w IT,

Autor

GIEŁDA CV