Administrator systemów informatycznych

Systemy informatyczne wykorzystywane w siedzibach firm czy większych budynkach zawsze potrzebują specjalistów, odpowiedzialnych za zarządzanie nimi. Tym właśnie zajmuje się administrator systemów informatycznych. Jest to osoba odpowiedzialna za sprawne działanie całego systemu, konserwację poszczególnych jego elementów, wdrażanie nowych rozwiązań i pilnowanie bezpieczeństwa użytkowników systemu.

Administrator systemów informatycznych - wiedza i wykształcenie

Praca administratora systemów informatycznych nie jest prosta. Przed kandydatami stawia się tu niemałe wymagania które muszą spełniać, aby móc zajmować się tym w pełni profesjonalnie. Pracodawcy oczekują przede wszystkim wyższego wykształcenia w dziedzinie informatyki. Zazwyczaj potrzebna jest biegła znajomość języka angielskiego. Podobnie jak w każdym innym zawodzie, również tutaj zwraca się oczywiście uwagę na dotychczasowe doświadczenie. Dobry administrator musi być w odpowiednim stopniu obyty z systemami operacyjnymi Windows i Linux, a także popularnymi systemami operacyjnymi oraz archiwizacji danych. Konieczna jest znajomość języków programowania: PHP i XHTML, a także umiejętności obsługi urządzeń sieciowych.

Obowiązki Administratora Systemów Informatycznych

Administrator systemów informatycznych - zakres obowiązków, umiejętności

Sama wiedza to jedno – drugą niezwykle ważną rzeczą są cechy osobowości kandydata. W pracy tej konieczna jest odpowiednia systematyczność, umiejętność logicznego myślenia i łączenia faktów, a także zdolność do dostosowywania się do zmiennnych warunków. Dobry administrator to człowiek całkowicie oddany dziedzinie, w której pracuje i posiadający chęć ciągłego uczenia się oraz poszerzania swojej wiedzy. Niekiedy trzeba tu pracować w sporym stresie i pod presją czasu, na co trzeba być przygotowanym.

Administrator systemów informatycznych pracuje zazwyczaj sam. Warunki pracy mogą znacznie się różnić w zależności od konkretnego miejsca. Niekiedy jest to biurowiec firmy, w innych sytuacjach – wielka galeria handlowa. W każdym przypadku administrator musi być stale do dyspozycji i błyskawicznie reagować na wszystkie potencjalne problemy. Jest to również praca wymagająca ciągłego rozwijania się. Administrator to ktoś, kto zajmuje się nie tylko bieżącymi sprawami systemu ale także stale pracuje nad jego rozwojem i wdrażaniem nowych rozwiązań.

Administrator systemów informatycznych - zarobki

Osoby posiadające dobre kwalifikacje w tym zawodzie cieszą się sporymi możliwościami, jeśli chodzi o szukanie dla siebie posady. Mogą one być zatrudniane zarówno na pełny etat, jak i pracować na zasadzie outsourcingu dla kilku firm jednocześnie. Sprawia to, że również zarobki w takiej pracy potrafią być bardzo wysokie.

Kategorie: Oferty pracy, Praca w IT,

Autor

GIEŁDA CV