Informatyk

Informatyk to specjalista z zakresu technologii służących do przechowywania i przetwarzania informacji. Aby pracować w tym zawodzie, należy posiadać szeroką wiedzę w różnych, związanych z tym dziedzinach. Potrzebna jest przede wszystkim znajomość programów i systemów operacyjnych wykorzystywanych w dzisiejszych urządzeniach.

Czym zajmuje się informatyk ?

Dobry informatyk powinien z łatwością poruszać się wśród wszystkich ich funkcji, aby móc realizować określone działania i rozwiązywać problemy. Druga ważna rzecz to opanowanie popularnych języków programowania. Jest to potrzebne nie tylko do tworzenia własnych aplikacji, ale także do obsługi i rozwiązywania problemów w innych programach. Osoba wykonująca ten zawódpowinna jednocześnie posiadać kwalifikacje z zakresu tworzenia stron internetowych. Dany specjalista nie może ponadto wykonywać swojej pracy bez szerokiej wiedzy o poszczególnych elementach i podzespołach komputerów.

Zawód informatyk - zmiany na przestrzeni lat 

Jest to stosunkowo młody zawód, podobnie zresztą jak i cała technologia informacyjna. Pierwsze osoby pracujące w tym charakterze pojawiły się na początku lat 90, choć zajęcie to było wówczas praktycznie w ogóle nieznane. Wyraźny wzrost popularności i zainteresowania nastąpił w drugiej połowie lat 90, kiedy to komputery wchodziły do coraz bardziej powszechnego użytku.

Zawód informatyk

Gwałtowny rozwój technologii przyniósł wiele wyraźnych zmian w tym zawodzie. Przede wszystkim samo słowo "informatyk" straciło swoje pierwotne znaczenie, bowiem dziś w branży tej pracują znacznie bardziej wyspecjalizowani fachowcy. Termin ten zastąpiły zatem zawody takie jak programista, twórca stron internetowych czy administrator sieci. Osobną grupę stanowią jeszcze ci specjaliści, którzy zajmują się składaniem części komputerowych w jeden zestaw i naprawą ewentualnych problemów technicznych.

Jak zostać informatykiem ?

Informatyka jest dziedziną, która od wielu lat nieustannie przechodzi bardzo intensywny rozwój. Z tego powodu rozwijać muszą się również osoby, które w niej pracują muszą cały czas się rozwijać i zdobywać nową wiedzę. Ciągłe doskonalenie swoich umiejętności jest niezwykle ważne, aby móc nazywać się prawdziwym specjalistą.

Praca informatyka - specyfika zawodu, nagłe wypadki 

Praca informatyka ma wiele zalet, ale jak każdy inny zawód – posiada też pewne minusy. W wielu przypadkach jest to nienormowany czas pracy. Pracownik odpowiedzialny za systemy w dużych firmach musi być do dyspozycji praktycznie przez całą dobę, bowiem w każdym momencie mogą pojawić się różnego rodzaju problemy.

Ile zarabia informatyk w Polsce ?

Dodatkowo jest to typowa praca siedząca, która w dłuższej perspektywie może być szkodliwa dla ludzkiego zdrowia. Z drugiej strony, informatycy mogą liczyć na znaczne korzyści. Są to przede wszystkim względnie wysokie zarobki, bowiem średnia pensja w tym zawodzie wynosi około 4000 zł – wszystko zależy oczywiście od konkretnej posady. Jeśli ktoś faktycznie pasjonuje się tą branżą, to taka praca na pewno będzie dla niego ciekawa i satysfakcjonująca.

Kategorie: Oferty pracy, Praca w IT,

Autor

GIEŁDA CV