Administrator sieci komputerowych

Sieć komputerowa to nic innego, jak połączona ze sobą grupa określonej liczby komputerów. Z sieci i jej możliwości korzysta się w wielu obiektach, szczególnie w siedzibach firm. Administrator sieci komputerowych jest osobą odpowiedzialną za ich sprawne działanie.

Administrator sieci komputerowych - praca wymagająca ciągłego rozwoju

Pracownik taki musi posiadać spore umiejętności i wiedzę, bowiem zakres jego obowiązków jest znaczny. Administrator w wielu przypadkach odpowiada za zbudowanie takiej sieci od podstaw i wdrażanie w niej wybranych rozwiązań. W czasie działania sieć wymaga stałego zarządzania. Dodatkowo w branży tej od czasu do czasu pojawiają się nowe technologie pozwalające na jej usprawnianie; dobry administrator sieci komputerowych musi trzymać rękę na pulsie i stale uważać na pojawiające się tego typu możliwości.

Administrator sieci komputerowych - zadania

Istnieją dwa podstawowe rodzaje sieci komputerowych. Pierwszy z nich to LAN, czyli sieć lokalna, a drugi – WAN, czyli sieć rozległa. Sieć LAN jest dostępna wyłącznie dla pracowników danej instytucji, podczas gdy WAN otwarta jest również na klientów. Administrator sieci komputerowych musi pracować nad tym, aby bez przerwy działała ona bez żadnych komplikacji i dawała użytkownikom swobodny dostęp do swoich funkcji. Posiada on do tego szereg narzędzi, pozwalających między innymi na monitorowanie pracy komputerów podłączonych do sieci czy prędkości przesyłania pomiędzy nimi danych.

Ochrona i budowa sieci komputerowych

Bardzo ważnym zadaniem administratora sieci komputerowych jest zapewnienie bezpieczeństwa jej użytkownikom. Przede wszystkim musi on wdrażać odpowiednie narzędzia zabezpieczające dane przed kradzieżą i dostaniem się w niepowołane ręce. Dane mogą zostać utracone również wskutek awarii systemu. Administrator jest odpowiedzialny za tworzenie kopii zapasowych, bowiem w przeciwnym wypadku awaria może okazać się katastrofalna w skutkach.

Informatyk administrator sieci komputerowych - wymagania, zarobki

Administrator sieci pracuje w ciągłym kontakcie z użytkownikami. Musi być zawsze do ich dyspozycji, odpowiadać na wszystkie ich pytania i rozwiązywać ewentualne problemy w korzystaniu z niej. Należy do niego również zakładanie kont użytkowników, wdrażanie ich w wykorzystywane systemy i dbanie o to, aby oprogramowanie zainstalowane w ich komputerach było jak najlepsze. Odpowiada także za konfigurowanie miejsc pracy użytkowników, w tym instalowanie w nich poszczególnych podzespołów i urządzeń peryferyjnych.

Administrator sieci komputerowych stale powinien szukać nowych sposobów na udoskonalanie sieci działającej w firmie. Do niego należy przygotowywanie planów jej rozwoju i opracowywanie wizji kierunku, w jakim powinny iść systemy informatyczne w firmie.

W zależności od wielkości firmy lub danego obiektu, administrator sieci komputerowych może pracować samodzielnie lub w zespole ludzi. Niekiedy zatrudnia się również jego asystenta, który ma pomagać mu w pełnieniu swoich obowiązków.

Kategorie: Oferty pracy, Praca w IT,

Autor

GIEŁDA CV