Grafik komputerowy

Jeżeli chcesz przygotować materiały reklamowe lub publikacje, to nie obejdzie się bez współpracy z grafikiem komputerowym. Taka osoba obecnie ma bardzo duże pole wyboru specjalizacji, ponieważ sam rynek usług reklamowych bardzo urósł w ostatnich latach.  

Co robi grafik komputerowy ?

Katalog możliwości pracy dla grafika komputerowego jest naprawdę szeroki i obejmuje min. pracę nad projektowaniem albumów, czasopism, wizytówek, tworzeniem stron internetowych, bagnetów, efektów specjalnych, animacji, a także folderów, plakatów, ulotek, czy Książek. Dodatkowo może pracować w prasie, telewizji, wydawnictwach, drukarniach, czy studiach grafiki reklamowej i agencjach reklamowych.  

Grafik komputerowy - wymagania, opis zawodu

Programy typu InDesign, QuarkXpress, Corel Draw, Adobe Ilustrator, czy Adobe Photoshop stanowią podstawowe narzędzie pracy grafika komputerowego.  Bardzo często graficy specjalizują się w pracy na określonych programach, a dostępność tego rodzaju oprogramowania jest bardzo duża. Do podstawowych czynności wykonywanych przez niego należą: dopasowanie czcionki do tekstu, tworzenie ustawień interlinii, stylu tekstu, wielkości akapitów, a także ustawieniami śródtytułów i tytułów publikacji oraz wykonywaniem składu publikacji (wraz z układaniem na stronie internetowej i łączeniem zdjęć i tekstu) i tworzeniem wektorowej grafiki (np. rysunki, wykresy, loga itd.).

Praca jako grafik komputerowy - nie tylko znajomość programów

Dobry specjalista nie może jednak ograniczać się jedynie do biegłości w obsłudze programów komputerowych. Musi posiadać znacznie więcej umiejętności, ponieważ wymaga tego kompleksowy proces wydawniczy. Do kompetencji dobrego grafika komputerowego należą także takie rzeczy jak obsługa skanerów i drukarek, wiedza na temat rodzajów papieru i podstawowych technik druku.

Grafik komputerowy podczas pracy

Często grafik komputerowy zajmuje się także drukowaniem pierwszych wersji tekstu do korekty oraz nanoszenie poprawek na złożonym, gotowym tekście. Do jego zadań należy także wykonywanie tzw. wyciągów barwnych oraz dokonywanie na nich pomiaru (kalibracje, krycie). Dodatkowo do jego obowiązków należy najczęściej standardowy kontakt z klientem i przygotowywanie wyceny danej usługi poligraficznej.

Grafik komputerowy  - niedogodności pracy biurowej

Większość czasu pracy specjalista spędza przed komputerem, w pozycji siedzącej, dlatego kluczowy w jego przypadku jest odpowiedni dobór wygodnego i dostosowanego do indywidualnych preferencji krzesła i monitora, który jest przyjazny dla wzroku. Równie ważne dla grafika komputerowego są umiejętności pracy w grupie, ponieważ musi codziennie współpracować z copywriterami, menadżerami projektów, korektorami i redaktorami.

Grafik komputerowy - zarobki, cechy indywidualne

Należy także być przyzwyczajonym do pracy pod presją czasu, czasami pracy po godzinach, ponieważ w taki sposób bardzo często funkcjonują wszystkie osoby pracujące w branży reklamowej. Dobry grafik komputerowy to osoba dokładna i kreatywna, która potrafi doskonale kontrolować swój czas pracy i jej efekty. Równie ważne jest śledzenie trendów i najnowszych informacji dotyczących oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz oczywiście – dobry wzrok.

Kategorie: Oferty pracy, Praca w IT,

Autor

GIEŁDA CV