Kelner / Kelnerka

Zastanawialiście się, na czym polega praca kelnera? Generalnie, osoba wykonująca ten zawód obsługuje klientów od momentu ich wejścia do danego lokalu aż do chwili, kiedy zdecydują się na jego opuszczenie. Do obowiązków kelnera należą takie czynności jak choćby miłe powitanie gości czy skierowanie ich do odpowiedniego stolika.

W dalszej kolejności osoba wykonująca ten zawód powinna przedstawić klientom menu, udzielić im wszelkich informacji na zadawane pytania oraz przyjąć zamówienie i właściwie je zrealizować. Warto dodać, że kelner musi nie tylko przynieść potrawy oraz odpowiednio je podać stołu. Jego zadaniem jest także zatroszczenie się o to, aby klientom niczego nie brakowało (jak choćby napojów, chleba itp). W związku z tym, kelner musi być na każde wezwanie gości i z uśmiechem na twarzy odpowiadać na pytania oraz realizować ich prośby. Jeśli klienci zjedli swoje potrawy i szykują się do wyjścia, wtedy powinien przekazać im rachunek, przyjąć zapłatę oraz miło ich pożegnać; zachęcając do ponownego odwiedzenia danego lokum.

Kelner sprawuje swoją pracę nie tylko, kiedy na sali są goście. Jego zadaniem jest także właściwe przygotowanie lokalu, aby klienci byli zadowoleni z wystroju (który powinien być dostosowany do okoliczności), odpowiednio nakrytego stołu, czystych zastaw oraz sztućców. Ponadto, kelner sprawuje pieczę nad jakością podawanych potraw. Jeśli uzna, że nie spełniają one najwyższych standardów musi zwrócić je z powrotem do kuchni i poczekać na przygotowanie nowych dań. Trzeba podkreślić, że osoba wykonująca ten zawód jest także odpowiedzialna za błyskawiczne usuwanie niepotrzebnych naczyń ze stołów oraz przygotowanie konkretnego miejsca na przyjęcie kolejnych gości.

Często kelnerzy obsługują też przyjęcia. W takim wypadku osoba wykonująca ten zawód musi systematycznie roznosić napoje i przekąski, aby gościom nie zabrakło jedzenia oraz picia. Ponadto, kelner dba o właściwą jakość dań i zbiera niepotrzebne talerze, żeby klienci byli zadowoleni z czystości i jakości świadczonych usług.

Kelner ma bezpośredni kontakt z klientami, dlatego musi być odpowiednio ubrany oraz charakteryzować się nienagannym i manierami. Poza tym, w czasie konwersacji z gośćmi może zasięgnąć opinii na temat serwowanych dań czy jakości usług, co pozwoli w przyszłości jeszcze bardziej podnieść standard danego lokalu.

Praca kelnera

Jakie cechy powinien mieć kelner?

Osoba wykonująca ten zawód musi odznaczać się wysoką kulturą osobistą. Oprócz tego, kelner powinien potrafić szybko nawiązywać kontakt z klientami. Goście podkreślają, że lepiej oceniają dane miejsce, jeśli zatrudnieni w nim kelnerzy potrafią zajęć ich miłą rozmową oraz szybko spełniają ich prośby.

Kelner jednocześnie powinien być na każde wezwanie klientów, a z drugiej strony nie może zbytnio narzucać się ze swoją obecnością. Osoba wykonująca ten zawód powinna być szybka w swoich działaniach, wzbudzać zaufanie i być obdarzona poczuciem humoru, aby w razie czego rozładować każdą napiętą sytuację. Bez wątpienia, kelner musi cechować się dobrą pamięcią. Wszystko dlatego, że w tym zawodzie konieczne jest zapamiętywanie dokładnych dań i przynoszenie ich do konkretnych stolików. Kluczowa jest także podzielność uwagi, która pozwala poradzić sobie z kilkoma stolikami jednocześnie.

W dzisiejszych czasach dobry kelner zna języki obce - wszystko dlatego, że do Polski coraz częściej przyjeżdżają osoby z innych krajów. Wtedy umiejętności lingwistyczne są bardzo przydatne.

Kelnerzy pracują w restauracjach, kawiarniach, pubach, dyskotekach czy hotelach - innymi słowy, we wszystkim miejsca, które są mniej lub bardziej związane z gastronomią. Ponadto, osoby wykonujące ten zawód mogą także być przydatne w firmach cateringowych.

Zarobki kelnera

Tak naprawdę kwestia wynagrodzenia zależy od miejsca, w którym zatrudniony jest dany kelner. Trzeba podkreślić, że wyższy standard lokum wiąże się z z większą wypłatą. Średnie wynagrodzenie kelnera waha się w granicach od 1000 zł do 2000 zł. Warto zaznaczyć, że osoba wykonująca zawód może także liczyć na napiwki.

Autor

GIEŁDA CV