Barman / Barmanka

Pracując na stanowisku barmana dana osoba odpowiada za całościową obsługę gości lokalu, mając na uwadze również dbałość o atmosferę i jego wizerunek. Od barmana oczekuje się, by był „wirtuozem” w zakresie przygotowywanych napojów (drinków i koktajli). Tego rodzaju oczekiwania wynikają z faktu, iż czynności wykonywane przez osobę stojącą za barem są współcześnie postrzegane jako element sztuki, w której niezwykle istotna jest umiejętność właściwego doboru składników i proporcji. Stąd też wynika fakt, że najlepsze lokale poszukują barmanów doświadczonych, mogących wykazać się w swojej pracy wysokimi umiejętnościami w zakresie swojego stanowiska.

Praca w zawodzie barmana wymaga kontaktów z klientami i odbywa się w pozycji stojącej. Jej charakter jest odmienny w zależności od tego, w jakim lokalu ona przebiega (bar, hotel, dyskoteka, restauracja lub klub). Każde miejsce charakteryzuje się bowiem innym natężeniem hałasu, oświetleniem i niejednolitą liczbą gości, którzy będą czekać na bycie obsłużonym.

Zakres obowiązków barmana (barmanki):

- wszelkie prace związane z przygotowaniem lokalu, nakrywaniem stołów itp.

- doradzanie, informowanie klientów o technikach przyrządzania różnych napojów

- przygotowywanie i podawanie napojów oraz przekąsek

- dokumentowanie bieżącej sprzedaży

- dbanie o dobrą atmosferę i wizerunek lokalu

Praca barmana

Wymagania

Starając się o posadę barmana istotnym atutem będzie legitymowanie się dyplomem ukończenia szkoły gastronomicznej (choć nie jest to warunek konieczny, który pozwala wziąć udział w rekrutacji). Pomocne może stać się posiadanie certyfikatu potwierdzającego ukończenie konkretnego kursu zawodowego. Na takich kursach przyszli barmani poznają zarówno historię alkoholi, jak i sposoby ich przyrządzania. Poszerzają również swoją wiedzę w zakresie zarządzania barem i technik sprzedaży. Wśród wymagań podkreśla się często dobrą znajomość języka angielskiego, szczególnie gdy rekrutacja odbywa się w dużych ośrodkach miejskich.

W zawodzie barmana istotną rolę odgrywa osobowość. Osoba na tym stanowisku powinna cechować się komunikatywnością, otwartością i przyjaznym nastawieniem do ludzi. Od barmana oczekuje się również kreatywności w zakresie jego czynności zawodowych (szczególnie w zakresie przyrządzania napojów), zaangażowania i chęci eksperymentowania z nowymi smakami. Duży sukces przy barze zagwarantują dodatkowe umiejętności werbalne, pozwalające na prowadzenie ciekawych rozmów z klientami.

Zarobki

W zawodzie barmana zarobki są z reguły zróżnicowane, w zależności od rodzaju lokalu, jego statusu, jak i od umiejętności i doświadczenia samego barmana. Początkowo można liczyć na zarobki około 2 tysiące brutto. Doświadczeni i najlepsi barmani zarabiają kilka razy więcej.

Autor

GIEŁDA CV