Ekonomista

Zawód ekonomisty związany jest z finansami. Ekonomista realizuje badania, kontroluje oraz tworzy nowe teorie ekonomiczne. Jego działalność powoduje rozszyfrowanie funkcjonowania rynku, a ponad to wpływa na odszukanie mechanizmów dla jego ulepszenia. 

Wyróżnić można dwie grupy ekonomistów to znaczy ekonomistów teoretyków jak i ekonomistów praktyków. Działalność obu grup łączy się między sobą i wzajemnie dopełnia. Ekonomistów znajdziemy między innymi w firmach, urzędach, placówkach oświatowych czy bankach. Z reguły pełnia oni funkcje doradcze, kierownicze powiązane z księgowością i analizą finansową.

Zakres obowiązków ekonomisty, czyli czym zajmuje się ekonomista:

- tworzenie schematów ekonomicznej polityki państwa

- konstruowanie bilansu danych rynkowych dla objaśnienia sytuacji gospodarczej

- sprawozdanie ze stanu gospodarki i ocena perspektyw jej rozwoju

- przekazywanie wniosków dla ekonomisty praktyka opierając się na informacjach i danych przez niego uzyskanych

- bilans systemów ekonomicznych

- projektowanie mechanizmów funkcjonowania gospodarki

- ocena produktywności posiadanych zasobów

- dokonywanie bilansów ze skuteczności polityki makroekonomicznej, regionalnej i sektorowej państwa

- praca na uniwersytetach

Jak zostać ekonomistą?

Wymagania

Ekonomista przede wszystkim musi ukończyć wyższe studia ekonomiczne, po za tym musi cechować się sporą wiedzą z zakresu finansów, gospodarki oraz funkcjonowania rynku. Dodatkowym atutem będzie dobra znajomość obsługi komputera oraz coraz częściej wymagana jest znajomość co najmniej jednego języka obcego głównie języka angielskiego. Ekonomista powinien mieć szeroką wiedzę na temat obecnej gospodarki oraz zmian w niej zachodzących. Dobry ekonomista potrafi prognozować zmiany podejmowane przez obecne władze.

Poza wymogami czysto edukacyjnymi ekonomista powinien być otwarty na świat. Zaletą będą zdolności analityczne, matematyczne, chęć poznawania nowych doświadczeń. Cechy charakteru takie jak przenikliwość, zdolność koncentracji, dążenie do realizacji własnych celów również pomogą w tym zawodzie.

Zarobki

Wybierając zawód ekonomisty z reguły o zarobki nie trzeba się martwić. Płaca uzależniona jest od stanowiska i miejsca pracy. Co ciekawe większe zarobki osiągają absolwenci politechnik niż uniwersytetu. Wybierając tę ścieżkę kariery na początku można liczyć od 3000 do 3500 brutto, po odpowiednim stażu pracy stawka może wzrosnąć odpowiednio do naszego doświadczenia

Autor

GIEŁDA CV