Doradca finansowy

Osoba, która chce pracować jako doradca finansowy powinna posiadać wykształcenie ekonomiczne wyższe. Swoje zdobyte doświadczenia jak i także wiedzę osoba ta powinna zdecydowanie wykorzystywać w pracy ze swoimi klientami. Doradcy finansowemu powinno zależeć na dbaniu o majątek swojego klienta oraz o zachowanie jego finansowej płynności. Doradca finansowy może pracować w pojedynkę jak i także współpracować z innymi doradcami finansowymi jednocześnie tworząc strukturę organizacji finansowej.

Posiadanie umiejętności tak zwanego analitycznego myślenia jest koniecznością. To ta umiejętność pozwoli doradcy finansowemu odpowiednio zinterpretować informacje zarówno z makro jak i także z mikro ekonomii. Doradca finansowy powinien także interesować się tym co dzieje się aktualnie w polityce międzynarodowej oraz w polityce krajowej. Polityka ma olbrzymi wpływ na zachowanie rynku.

Dobry doradca powinien także w sposób łatwy nawiązywać kontakty. Kontakty z ludźmi stanowią jego źródło dochodu. Sucha analiza zdecydowanie nie wystarczy. Kontakty są bardzo ważne. Doradca finansowy musi mieć także dobre przeczucie. Na przeczuciu najlepsi doradcy finansowi opierają swoje finansowe decyzje.

Zawód doradcy finansowego

Co należy do obowiązków doradcy finansowego?

- analiza oraz śledzenie geopolitycznej sytuacji

- analiza finansowego rynku oraz wyciąganie wniosków z informacji uzyskanych

- spotkania ze swoimi klientami

- budowanie długotrwałych oraz dobrych relacji z klientami

- określenie finansowych celów klienta

- przygotowywanie rozwiązań indywidualnych dla klientów

- informowanie swoich klientów o aktualnych usługach finansowych

- planowanie osobistych finansów klienta

- doradzanie przy wyborze jednego konkretnego banku, który oferuje kredyty konsolidacyjne, mieszkaniowe oraz refinansowe

- przedstawianie informacji rzetelnych na temat obowiązujących ofert banków

- pomaganie w wypełnianiu oraz gromadzeniu uciążliwych formalności

- przedstawienie metod inwestowania

- doradzenie w sprawach różnorodnych funduszy

- udzielenie informacji dotyczących factoringu

- prowadzenie doradztwa dla poszczególnych firm.

- udzielenie informacji oraz doradztwa z zakresu leasingu finansowego, leasingu operacyjnego oraz tak zwanego leasingu zwrotnego.

Należy jednak pamiętać, że w Polsce zawód jakim jest doradca finansowy nie jest w żaden sposób regulowany przez finansowy nadzór. Co z tego wynika? Wynika z tego to, że każdy tak naprawdę może się nazywać finansowym doradcą. W pierwszej kolejności zatem daną osobę należy sprawdzić dokładnie, a dopiero w drugiej kolejności powierzyć jej swoje oszczędności oraz finanse. Nie byłoby to zbyt rozsądne posunięcie. Należy o tym pamiętać.

Autor

GIEŁDA CV