Nauczyciel języka angielskiego

Praca nauczyciela to, wbrew pozorom, raczej ciężki kawałek chleba. Nie wystarczy bowiem posiadanie odpowiedniej wiedzy. Aby nauczać, potrzebny jest talent do przekazywania wiedzy oraz, szczególnie w przypadku pracy z dziećmi czy młodzieżą, odpowiednie podejście i zdolności pedagogiczne. Pracę nauczyciela często charakteryzuje też nienormowany czas pracy i konieczność przejawiania inicjatywy oraz dodatkowej pracy „po godzinach” - ciekawe pomysły na kolejne lekcje same się przecież nie wymyślą.

Ciekawa nauka języka angielskiego

Język angielski to jeden z praktyczniejszych przedmiotów szkolnych. brak znajomości tego języka w obecnych czasach uważany jest niemal za kalectwo. Na szczęście większość uczniów zdaje sobie z tego sprawę i przynajmniej stara się przykładać do nauki tego przedmiotu. Zadaniem dla nauczyciela jest jednak nie tylko przekazanie stosownej wiedzy, ale i wprowadzenie podopiecznych w świat języka tak, aby podtrzymać zainteresowanie jego nauką oraz przekonać do niej co oporniejszych uczniów.

W przypadku nauczania języka angielskiego ciekawym pomysłem jest wprowadzanie elementów dotyczących kultury i historii krajów anglosaskich. Zawsze mile widziane są ciekawostki czy informacje dotyczące zwyczajów, tradycji i zachowań mieszkańców Wielkiej Brytanii, USA czy Australii. Dobrze także postawić na praktyczne zastosowanie języka, przyda się zatem wyjaśnienie najpopularniejszych powiedzeń i idiomów i wprowadzenie mowy potocznej.

Dobry nauczyciel powinien także zachęcać uczniów do „osłuchiwania” się z językiem we własnym zakresie i ćwiczenia wymowy i akcentu. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, którym oswojenie się z językiem i jego melodią od najmłodszych lat znacznie ułatwi jego naukę w przyszłości.

Nauka języka angielskiego

Metody nauczania języka angielskiego

Przedmioty językowe dają bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o metody nauczania. W polskim szkolnictwie obecnie obserwuje się odwrót od tradycyjnej, gramatyczno-tłumaczeniowej metody. Nauczyciele bardziej stawiają teraz na konwersacje i praktyczną znajomość języka. Coraz większą popularnością cieszy się także metoda audiolingwalna, która opiera się na behawiorystycznej koncepcji uczenia się.

Z racji tego, jak ważną rolę odgrywają obecnie w naszym życiu media i internet, również ich wykorzystanie jest popularne w nauce języka angielskiego. Filmy, książki, muzyka, prasa, telewizja i internet to środki, dzięki którym nauka jest nie tylko skuteczniejsza, ale i przyjemniejsza. Do oglądania filmów czy słuchania piosenek anglojęzycznych szczególnie młodzieży nie trzeba zachęcać, a służyć mogą one nie tylko rozrywce.

To także wartościowa pomoc naukowa, pozwalająca wyćwiczyć prawidłową wymowę czy poznać nowe słownictwo, a nawet niektóre struktury gramatyczne. Warto zatem pokazywać uczniom fragmenty ich ulubionych filmów czy seriali albo zaproponować analizę tekstu jednej z popularnych piosenek. Metoda audiowizualna jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi do nauki języków. Uczniowie często nawet nie orientują się, kiedy ważna wiedza sama „wchodzi im do głowy”.

Czym charakteryzuje się dobry nauczyciel języka angielskiego?

Dobry nauczyciel to człowiek, który powinien zarażać swoich uczniów pasją i miłością do języka. To osoba pomysłowa i kreatywna, która wie, jak w sposób przystępny, skuteczny i „bezbolesny” przekazać wiedzę, a także jak ją „przemycić” w postaci gier czy zabaw. Potrafi sprawić, aby uczeń rozwinął swoją „wyobraźnię językową” i na lekcjach pozostał skupiony i otwarty na wiedzę.

Dobry nauczyciel to również taki, który zachęci do stosowania umiejętności językowych w praktyce, czyli na przykład do oglądania anglojęzycznych filmów bez napisów, wsłuchiwania się w teksty piosenek, czytania zagranicznych portali internetowych czy gazet oraz rozmowy z native speakerami.

Autor

GIEŁDA CV