Architekt budownictwa

Architekt budownictwa to osoba wyczulona na estetykę otoczenia i posiadająca wysoce rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, dlatego zawód ten idealnie nadaje się do wykonywania przez kobiety, które ukończyły kierunek architektoniczny. Warunkiem wykonywania tej pracy jest doskonała znajomość zasad tworzenia i czytania rysunku technicznego, którego tajniki poznaje się dokładnie właśnie na studiach architektonicznych.

Do realizacji opracowywanych założeń potrzebna jest z kolei specjalistyczna wiedza z branży budowlanej, a także zasad nią rządzących. Dzisiejsze projekty powstają w oparciu o wykorzystanie komputerowych programów architektonicznych, stąd też ich znajomość jest w tej branży konieczna. Do uzyskania tytułu inżyniera potrzebne jest ukończenie studiów w trybie pięcioletnim, po których można od razu przystąpić do wykonywania zawodu.

Czym zajmuje się architekt budownictwa?

Jest to osoba odpowiedzialna za tworzenie projektów budynków, a następnie za czuwanie nad ich właściwym powstawaniem. W ten sposób architekt przelewa przestrzenne wyobrażenia na papier i nawet najbardziej śmiałe projekty musi dopasować do rygorystycznych zasad rysunku technicznego. Do tego posługuje się programami komputerowymi, głównie dla tworzenia bardziej atrakcyjnych wizualizacji przestrzennych.

Praca architekta budownictwa

Jednym z kierunków pracy architekta jest specjalizacja urbanistyczna, czyli projektowanie wyglądu miast i zabudowy w ich obrębie. Obecnie fachowcy w tej branży nie mogą narzekać na brak zatrudnienia – rozwój i wygląd mniejszych i większych miejscowości zależy w dużej mierze od nich. Architekt decyduje o tym, jaki komponent zostanie użyty do wzniesienia danej budowli.

Możliwości rozwoju oraz zarobki

Już po studiach można liczyć na pensję w wysokości dwóch tysięcy złotych miesięcznie. Razem z nabywanym doświadczeniem, stawka rośnie do nawet 10-ciu tysięcy, lecz wiele zależy od miejscowości, a także swego rodzaju renomy, jaką cieszy się dany architekt. Zawód ten należy do jednych z najbardziej prestiżowych. Szersze możliwości zarobkowe umożliwia otworzenie własnego biura projektowego, jednak poleca się to tylko architektom z doświadczeniem. Statystycznie zarobki architekta oscylują w okolicach 5-ciu tysięcy złotych na miesiąc.

Autor

GIEŁDA CV