Cieśla

Cieśla zajmuje się szeroko pojmowaną obróbką drewna. Jednak w przeciwieństwie do innych zawodów, w których drewna używa się do bardziej skonkretyzowanych celów (tak jak w przypadku stolarza czy meblarza), cieśla pracuje w branży związanej z budownictwem.

Jego głównym zadaniem jest tworzenie konstrukcji przeznaczonych do szalunków, stemplowań, występujących jako elementy części dachowej (więźba), a także opracowywanie łączeń wieńcowych. Do obowiązków cieśli należy także wykonywanie części wykończeniowej, w tym drzwi i okien.

Czym się posługuje?

Cieśla ma wokół siebie duże ilości sprzętu, zarówno małych jak i dużych rozmiarów. Wykorzystuje niewielkie materiały, takie jak gwoździe, śruby, klamry, połączenia sworzniowe czy pierścienie. Do tego stosuje narzędzia większych rozmiarów, które pozwalają mu na sprawną obróbkę drewna, w tym na przykręcanie, zbijanie czy dopasowywanie. Jakość efektu, jaki dają te czynności, jest miernikiem poziomu umiejętności cieśli.

Wymagania w tym zawodzie

Cieśla sprawnie odczytuje rysunki techniczne. Doskonale zna się na drewnie i wie, jakimi właściwościami cechują się poszczególne gatunki, co ostatecznie warunkuje ich przydatność. W tym zawodzie konieczna jest znajomość środków stosowanych do zapewniania odpowiedniej ochrony drewna. Czasami to zadaniem cieśli jest obróbka drewna za użyciem środków o działaniu przeciwgrzybiczym, owadobójczym lub ognioodpornym.

Czym zajmuje się cieśla?

Precyzja na pierwszym miejscu

W tym zawodzie trzeba wykazać się dużą dozą cierpliwości, a także precyzji. Jest to potrzebne do wykonywania trudnych i wieloelementowych konstrukcji, przy których dodatkowo trzeba dokonywać ich wyginania (np. przy stropach kopułowych lub łukach). Do tego potrzebna jest wiedza na temat przygotowywania szalunków, a także stosowania materiałów różnych od drewna.

Jakie są zarobki?

Cieśla zarabia średnią krajową, choć wysokość pensji jest zależna od miejsca pracy.

Co zrobić, by zostać cieślą?

Oprócz przyuczenia potrzebne jest ukończenie szkoły zawodowej. Nie ma ograniczeń co do wieku wykonywania zawodu – ważne, by cieśla posiadał odpowiednie predyspozycje fizyczne, które pozwolą na sprawne wykonywanie tego ciężkiego zawodu.

Autor

GIEŁDA CV