Architekt wnętrz

Jeśli masz zmysł artystyczny i chciałbyś, aby Twój zawód wymagał kreatywności, a na widok źle urządzonego pomieszczenia masz natychmiast ochotę wszystko zmienić i poprzestawiać to prawdopodobnie doskonale sprawdzisz się w roli architekta wnętrz. Więcej o tej profesji przeczytasz poniżej.

Architekt wnętrz - kto to jest?

Architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem i opracowywaniem koncepcji funkcjonalnych i estetycznych pomieszczeń i przestrzeni użytkowych. Często określa się go także po prostu projektantem. Największe pole do popisu architekci wnętrz mają w instytucjach takich jak hotele, restauracje, kina, banki, biura i gabinety usługowe, lekarskie, fryzjerskie czy kosmetyczne. Coraz częściej zatrudniani są także przez prywatnych inwestorów do projektowania wnętrz domów i mieszkań. Niekiedy architekci wnętrz zajmują się także projektowaniem przestrzeni publicznych, wystawowych czy targowych.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Podstawowym zajęciem architekta wnętrz jest opracowywanie koncepcji i projektów wnętrz budynków zgodnie z ich funkcją i przeznaczeniem. Ważnym elementem jest także wystrój i odpowiednia aranżacja każdego wnętrza, to znaczy dobór wyposażenia (mebli, sprzętów i dekoracji), ale też ustalenie kolorystyki, faktur, materiałów i oświetlenia. Najczęściej także to właśnie architekt zajmuje się zatrudnianiem odpowiednich podwykonawców i dostawców materiałów oraz nadzorem i koordynacją prac związanych z realizacją projektu. Częścią jego pracy jest zatem także budowanie relacji zawodowych z tymi osobami oraz dopilnowanie wszelkich formalności przy współpracy.

Projektowanie wnętrz

Jak zostać architektem wnętrz?

Najprostszą drogą do wykonywania tego zawodu są studia na kierunku "Architektura wnętrz", które to znaleźć możemy w ofertach kilkudziesięciu uczelni w Polsce. Harmonogram studiów obejmuje wiele dziedzin z zakresu nauk technicznych, humanistycznych i artystycznych. Możemy spodziewać się zatem zarówno takich przedmiotów jak materiałoznawstwo, psychologia, historia sztuki czy malarstwo i rzeźba.

Program studiów poza zajęciami teoretycznymi zwykle w znacznej części stanowią liczne przedmioty projektowe i ćwiczeniowe. Duże znaczenie ma tu także indywidualna praca poza zajęciami.

Wymagania, jakie należy bezwzględnie spełniać, żeby pracować jako architekt wnętrz

Studia na kierunku "Architektura wnętrz" to nie jedyna droga do tego zawodu. Podobny zestaw wiedzy i umiejętności uzyskać można także na kierunkach pokrewnych, uzupełniając wiedzę samodzielnie, podczas kursów czy studiów podyplomowych. Umiejętnościami niezbędnymi do pracy w tym zawodzie są jednak: doświadczenie w projektowaniu i aranżacji wnętrz i znajomość komputerowych programów projektowych, graficznych i do wizualizacji (takich jak AutoCAD, Photoshop, Illustrator lub Corel, 3DStudioMax). Ponadto konieczne będzie poczucie estetyki, wyczucie barw i wyobraźnia przestrzenna, a także wiedza na temat tworzyw, materiałów, technologii i nowinek z zakresu budownictwa i wzornictwa. Przyda się także asertywność i umiejętność budowania pozytywnych relacji z klientem i współpracownikami.

Gdzie pracuje i ile zarabia architekt wnętrz?

Zapotrzebowanie na architektów wnętrz zgłaszają głównie biura architektoniczne i deweloperskie. Możliwa jest też praca na własny rachunek, jako freelancer, na ten krok decydują się jednak zazwyczaj doświadczeni adepci tej profesji

Zarobki zależą od formy i miejsca zatrudnienia, nabytego doświadczenia, specjalizacji i umiejętności. Często wynagrodzenie zależy od skali aktualnego projektu, nad którym dany architekt pracuje. Szacunkowo można przyjąć, że większość architektów wnętrz zarabia miesięcznie między 2600 a 26000 złotych.

Autor

GIEŁDA CV