Architekt krajobrazu

Architekt krajobrazu to architekt, który zajmuje się projektowaniem, aranżacją terenów zielonych, a nawet ogólniej terenów otwartych. Projektuje ogrody, duże i małe zagajniki, parki, zarówno prywatne, jak i publiczne, tereny przydomowe, ale i przestrzenie miejskie. Jak sama nazwa wskazuje, jego działką jest krajobraz.

Profesja ta głównie kojarzy się z roślinnością, jednak architekt krajobrazu zajmuje się także projektowaniem tak zwanych drobnych obiektów użyteczności publicznej. Pod tą dług nazwą skrywają się ścieżki rowerowe, place zabaw czy parki rekreacyjne. Na ogół może więc zaprojektować wszystkie przestrzenie, miejskie, wiejskie, prywatne, według fantazji klienta. Jest tylko jedno obostrzenie. Teren taki nie może być objęty prawem o ruchu drogowym. Tym zajmują się inni specjaliści.

Planowanie aranżacji danego krajobrazu to jednak dopiero początek jego pracy. Łatwo by było tylko zaplanować, jak i gdzie coś postawić, zbudować, zasadzić. Architekt ma jednak cięższą pracę. Po etapie planowania uczestniczy w etapie realizacji. Do jego obowiązków należy między innymi nadzorowanie wykonywanych prac, aby były zgodne z pierwotnym zamysłem. Zdarza się, iż musi poprawić projekt, by dopasował się do zaistniałych realiów. Pilnuje prac budowlanych czy rozbiórki, dogląda prac ogrodniczych.

Cały czas ma też kontakt z klientem, bez względu na to, czy jest to osoba prywatna, czy instytucja publiczna. Klient jest tutaj najważniejszy, ponieważ to jego zlecenie jest wykonywane i to on będzie korzystał z powstałego projektu. Architekt musi więc ściśle z nim współpracować i konsultować wszelkie prace czy zmiany w projekcie.

Projektowanie terenów otwartych

WYMAGANIA

Praca do łatwych nie należy, choć może być przyjemna. Z pewnością wymaga dużej wiedzy i wprawy, ale i kreatywności. Wymagane są studia, na kierunku architektura krajobrazu, ale i doświadczenie zawarte w swego rodzaju portfolio, czyli zestawieniu dokumentacji wykonanych już prac. Dobry architekt musi umieć myśleć przestrzennie, ale i łatwo porozumiewać się z innymi ludźmi. Przede wszystkim musi być jednak kreatywny i otwarty na nowe wyzwania. Bez tych dwóch cech nie dostanie żadnego zlecenia.

Niezbędna jest oczywiście umiejętność obsługi komputera i specjalistycznych programów, między innymi te wiedze architekt zdobędzie na studiach.

WARUNKI PRACY

Architekt krajobrazu musi być osobą mobilną. Oczywiście jego głównym miejscem pracy jest biuro, a narzędziem komputer i stół kreślarski. Tam też spotyka się z klientami, często wielokrotnie, planując i doskonaląc projekt. Jednak architekt nie zaprojektowałby niczego, gdyby nie ruszył w teren. To tam wszak ma powstać projekt.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Architekt krajobrazu ma dwie opcje zatrudnienia. Może znaleźć pracę w biurze projektowy, jest to sposób na zdobycie praktyki, szczególnie przy dużych projektów. Może też otworzyć własne biuro i pracować na swój rachunek.

ZAROBKI

Uczyć się warto w tej dziedzinie. Zarobki zaczynają się od 2000 złotych miesięcznie. A im architekt lepszy i bardziej doświadczony tym są wyższe.


Autor

GIEŁDA CV