Zarobki programistów języka JAVA

 

Język JAVA jest najpowszechniejszym językiem programowania komputerowego, chociaż zdecydowanie nie należy do ulubionych wśród programistów. Znajdziemy go wszędzie od pralki przez samochody, aż po komputery. Jest to język w dużej mierze przestarzały i problematyczny, ale jego uniwersalność generuje gigantyczny popyt właśnie na programistów JAVA.

Programista Java - zarobki wyższe niż średnia w branży

W związku z tym nie powinny budzić zdziwienia wyniki raportu „Wynagrodzenia na stanowiskach IT” sporządzonego przez Sedlak&Sedlak, w którym udało się określić medianę zarobków programistów Java, pracujących w tym właśnie języku na poziomie 6500 złotych brutto. Jest to suma aż o 850 złotych wyższa od mediany zarobków w całej branży. Praca programisty Java  wymaga jednak dużego doświadczenia i nie od razu dostaniemy, aż tak wysokie wynagrodzenie.

Kod Java - programowanie

Warto zaznaczyć, że rozrzut zarobków był bardzo duży, bo wynosił aż 100%. Najsłabiej wynagradzani programiści zarabiali 4500 złotych, a najlepsi 9000. Jak to zazwyczaj wygląda w tej branży, lepiej zarabiali pracownicy firm z kapitałem zagranicznym, gdzie mediana zarobków wyniosła 7750 złotych. W polskich firmach była wyraźnie niższa i wyniosła5600 złotych.

Programista Java w Warszawie - wynagrodzenie wyższe niż w innych miastach

Zauważyć można było też wyraźne różnice w zależności od miejsca wykonywania pracy. Najlepiej opłacani są programiści JAVA pracujący w Warszawie. Ich wynagrodzenie cechuje się medianą na poziomie 7000 złotych. Połowa pracowników otrzymywała pensję w przedziale od 4750 do 10050 złotych miesięcznie. Niewiele mniej zarabia się w województwie dolnośląskim oraz małopolskim.

Senior java developer - zarobki uzależnione od stażu pracy

Bardzo istotnym czynnikiem dla wysokości zarobków programistów JAVA jest staż pracy. Połowa pracowników dopiero zaczynających karierę zarabia na poziomie od 3000 do 5200 złotych. Pracownicy, którzy posiadają staż na poziomie przynajmniej 10 lat, mogą liczyć na pensję około 2 razy wyższą. Do tego programiści JAVA mogą liczyć na korzyści pozapłacowe. Należą do nich prywatna opieka medyczna, zajęcia rekreacyjno-sportowe oraz komputer przenośny.

Dane do raportu były gromadzone za sprawą ankiet rozsyłanych do osób pracujących na stanowiskach IT. Wyniki oparte są o odpowiedzi 8429 osób pracujących w firmach informatycznych oraz 6379 osób wykonujących obowiązki IT w firmach innych branż. Cały raport obejmuje aż 46 popularnych stanowisk w branży IT i prezentuje informacje o zarobkach z uwzględnieniem regionu wykonywania pracy, doświadczenia i kompetencji programisty JAVA oraz charakteru jego pracodawcy.

Kategorie: Blog,

Autor

GIEŁDA CV