Agent nieruchomości

Rynek obrotu nieruchomościami to dość trudne i zawiłe miejsce, w którym ktoś kto nie posiada wystarczająco kompetencji jest od samego początku na straconej pozycji. Z tego właśnie powodu istnieją agenci nieruchomości, których zadaniem jest pomoc potencjalnym sprzedawcom czy nabywcom nieruchomości poprzez wybór najatrakcyjniejszej oferty, ograniczenie ryzyka niepomyślnej sprzedaży czy niekorzystnego nabycia, jak i również zbudowanie solidnej linii komunikacji pomiędzy obiema stronami transakcji.

Obowiązki agenta nieruchomości

Współczesny rynek nieruchomości jest bardzo złożony, więc cechujący się profesjonalnością agent powinien być nadzwyczaj aktywny, aby spełnić narzucone na swój zawód oczekiwania. Jego zadania skupiają się na kolekcjonowaniu ofert od klientów biura, wypatrywaniu ofert w internecie oraz dobieraniu chętnych do nabycia lub sprzedaży nieruchomości. Innym bardzo ważnym zajęciem jest sporządzanie dokumentacji odnośnie sprzedawanej nieruchomości, jak i również robienie zdjęć (o ile nie został wynajęty do tego zadania fotograf). Najważniejszą częścią składową tej pracy jest wybadanie aktualnej sytuacji finansowej kupującego i skrupulatne ocenienie samej nieruchomości. Ostatnim krokiem jest przyczynienie się do sfinalizowania transakcji.

Korzystny dobór oferty

Wszystkie z wymienionych zadań wymagają od siebie pewnej wiedzy i praktycznych umiejętności. Internet jest w dużej mierze śmietnikiem przesypującym się przedawnionymi ofertami, tak więc agent powinien odpowiednio "przefiltrować" oferty, które są już nieważne lub powtarzają się i wybrać tylko te, które będą najatrakcyjniejsze dla klientów.

Zadania agenta w sprzedaży nieruchomości

Sporządzanie dokumentacji związanej ze sprzedażą nieruchomości (domu wolnostojącego, mieszkania w bloku, terenu) wymaga ogromnej wiedzy natury technicznej, jak i swobody orientacyjnej w prawie. Tutaj bardzo ważne są jakiekolwiek detale wpływające na cenę nieruchomości, takie jak na przykład - służebność przesyłu, służebność drogi koniecznej czy choćby obciążenia hipoteczne. Poza tym rolą agenta jest również skrupulatne wycenienie nieruchomości. W żadnym wypadku nie należy to do prostych zadań i pochłania ogromną ilość czas, gdyż jakakolwiek pomyłka przy ocenie wartości rynkowej może przyczynić się do wydłużenia czasu poszukiwania potencjalnego nabywcy.

Praca agenta nieruchomości

Współpraca agenta z kupującym

Relacja agenta z kupującym ma już dość odmienny charakter. Tutaj z kolei jest bardzo ważna ocena zdolności finansowej klienta. Agent nieruchomości musi dopilnować, aby klient nie przeprowadzał żadnych poważniejszych rozmów transakcyjnych, dopóki nie podda się takiej ocenie. Często wyszukiwanie i dopasowywanie ofert ze względu na potrzeby i wymagania nabywcy stają się nad wyraz uciążliwe. W takich przypadkach nie można zapomnieć, że żaden czynnik nie gra pierwszych skrzypiec. Cena, stan nieruchomości, otoczenie czy czas transakcji - wszystkie są częściami składowymi większej całości. Następnym krokiem jest zbadanie stau technicznego i prawnego nieruchomości. To agent negocjuje ceny nabycia.

Umowa kupna - sprzedaży

Dojście do zamknięcia transakcji wymaga dodatkowego wysiłku. Trzeba pamiętać, że nieruchomość to wartość, na którą ludzie zadłużają się kredytami. Tak więc bardzo istotnym jest to, aby cały ten proces nawet w najdrobniejszych szczegółach był poprawnie udokumentowany. W dzisiejszych realiach bardzo rzadko mamy styczność z prostym modelem aktu kupna - sprzedaży, dlatego na barkach agenta ciąży spora odpowiedzialność.

Narzędzia pracy agenta nieruchomości

Ten zawód ciężko wykonywać spędzając czas wyłącznie w biurze, tak więc agent powinien być zawsze mobilny i być zaopatrzony w długopis, notatnik, dalmierz, kalkulator, aparat i wizytówki. Dużym atutem jest posiadanie przykładowej umowy, gdyż już przy pierwszym spotkaniu klienci zadają pytanie o warunki współpracy. Niezbędnikami są oczywiście komputer, telefon i samochód wraz z nawigacją gps.

Stały kontakt z ludźmi

Agent nieruchomości to musi być człowiek, który nie ma najmniejszych problemów z relacjami społecznymi. Wymagana jest bardzo dobra pamięć, zdolność słuchania, zaawansowana retoryka i prezencja. Bardzo ważny jest również pragmatyzm, zmysł estetyczny, praktycyzm i silne nerwy.

W tym zawodzie wygrywają tylko ci, którzy cechują się wytrzymałością. Zniechęcić można się łatwo, ale cierpliwość obficie popłaca.

Autor

GIEŁDA CV