Handlowiec

Zadaniami handlowca jest zdobywanie nowych klientów oraz ich perfekcyjna obsługa. Jego praca jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niemu firma sprzedaje produkty lub usługi. Handlowiec sprawdza jaki jest popyt na produkt, bada dokładnie rynek, organizuje sieć sprzedaży. Zajmuje się również produktami lub usługami firmy, promując je nieustannie.

Jeśli widzi, że pojawił się problem z popytem na produkty, wówczas rozmawia ze swoimi przełożonymi i wspólnie wypracowuje rozwiązanie takiego problemu. Jest zatrudniany na podstawie umowy o pracę lub posiada własną działalność gospodarczą. Zazwyczaj ma wyznaczony obszar lub region. Nieraz otrzymuje prawo sprzedaży danego produktu lub usługi w całym kraju.

Pracuje w tak zwanym terenie, jeżdżąc do klientów. Niewiele czasu spędza w biurze, bo taki jest rytm i charakter jego pracy. Czasami wypełnia dokumentację, ale to czynność pochłaniająca kilka procent jego czasu. Domem handlowca jest samochód, a jego praca to co najmniej 10-12 godzin dziennie. Na pewno nie jest to lekki kawałek chleba, ale są ludzie, dla których sprzedaż jest najlepszą pracą na świecie.

Obowiązki handlowca

Jakie są zadania handlowca?

Zadania handlowca są typowe: monitorowanie rynku, stworzenie sieci sprzedaży, nawiązanie trwałych relacji handlowych, promowanie produktów i usług, które sprzedaje. Handlowiec analizuje swoje działania i spisuje potrzeby oraz wymagania klientów. Jego praca jest wymagająca, interesująca i daje dobre dochody. Wysokiej klasy handlowcy potrafią zarabiać nawet 10 000 złotych miesięcznie.

Nie ma tutaj jednak reguł - w tej pracy są lepsze i gorsze miesiące. Zazwyczaj wynagrodzenie jest prowizyjne, czasami handlowiec otrzymuje niską podstawę. Poza tym dodatkami do pensji są samochód służbowy oraz telefon komórkowy. Czasami dostaje pakiet medyczny lub prywatne ubezpieczenie emerytalne - to już jednak zależy od firmy i jej dobrej woli.

Jaki powinien być handlowiec?

Rzutki, dynamiczny i doświadczony - takie są cenne cechy handlowca. Dobrze, gdy ma ukończone studia z dziedziny danej firmy lub marketing. Powinien dokładnie znać branżę, w której działa. Powinien być komunikatywny, ekstrawertyczny, dobrze nawiązywać kontakty z innymi ludźmi. Umiejętność negocjowania oraz dobry wygląd zewnętrzny są nieodzowne. Handlowiec powinien nosić garnitur, być czysty, schludny i wyglądać bardzo profesjonalnie.

Autor

GIEŁDA CV