Programista (developer) PHP

Programista PHP to pracownik odpowiedzialny za kodowanie i tworzenie aplikacji w tym języku. Aby pracować w tym zawodzie, potrzebna jest zatem zarówno szeroka wiedza z dziedziny informatyki, jak i doskonała znajomość języka PHP.

Do głównych zadań programisty należy nie tylko samo tworzenie aplikacji internetowych, ale także przeprowadzanie analizy istniejących ich systemów, prowadzenie ich i stałe rozwijanie. Programista jest również odpowiedzialny za przygotowywanie dokumentacji projektowej.

Jak zostać programistą PHP ?

Przed kandydatami na stanowisko programisty(developera) PHP stawia się szereg wymagań. Przede wszystkim pracownicy oczekują wyższego wykształcenia na kierunku informatyka. Potrzebna jest oczywiście zarówno szeroka wiedza na temat języka PHP, jak i ogólnie rozumianej informatyki. Dodatkowo wymagana jest jak najlepsza znajomość innych, powszechnie stosowanych języków programowania, takich jak HTML, MySql czy JavaScript. Oprócz samej wiedzy i umiejętności programista musi posiadać odpowiednie doświadczenie. Chodzi tu przede wszystkim o doświadczenie w pracy z tym językiem i tworzenie w nim aplikacji, choć nie jest to jedyna rzecz.

Oferty pracy dla programistów - ścisły umysł, elastyczność i kreatywność

Od kandydata wymaga się doświadczenia w korzystaniu z internetu, bowiem tylko taka osoba zna wszystkie standardy panujące dziś w wirtualnym świecie i potrafi dobrze rozumieć wymagania jego użytkowników. Jest to niezbędne do tworzenia dobrych i sprawnie działających aplikacji. Dobry programista musi być umysłem ukierunkowanym na matematykę i nauki ścisłe. Do ważnych cech takiego pracownika należy też sumienność, kreatywność i umiejętność dostosowywania się do zmieniającej się sytuacji.

Obowiązki programisty PHP

Programista PHP - minusy pracy biurowej

Programista PHP to posada biurowa. Naturalnym minusem takiej pracy są typowe dla niej problemy zdrowotne, takie jak pogorszenie wzroku czy bóle pleców i mięśni. Programista zatrudniony w firmach może pracować zarówno indywidualnie, jak i w zespole. Praca zespołowa ma miejsce w sytuacjach, kiedy zadaniem jest zrealizowanie większego projektu, co wymaga z kolei współpracy kilku różnych specjalistów.

Programista PHP - praca zdalna, najważniejszy efekt działania

Większość programistów wykonuje jednak swoje obowiązki samodzielnie, w dodatku ciesząc się sporą swobodą. W niektórych firmach programista sam wybiera nawet to, w jakich godzinach i jak długo pracuje. Jest to taki zawód, w którym liczy się efekt wykonanej pracy, nie zaś przepracowane godziny same w sobie. Ważne jest zatem to, aby pracownik terminowo wywiązywał się ze swoich obowiązków – jeśli jest w stanie robić to szybko, może cieszyć się krótszym czasem pracy.

Programista (developer) PHP - zarobki , nieustanny rozwój i poszerzanie umiejętności

Wykwalifikowani programiści PHP mają obecnie spore możliwości, jeśli chodzi o znalezienie zatrudnienia. Aby zdobyć dobrze płatną pracę, trzeba jednak posiadać naprawdę szerokie kompetencje. Właśnie z tego powodu ważne jest tu stałe rozwijanie się – zdobywanie nowej wiedzy i uczestnictwo w dodatkowych kursach – i poszerzanie swojej wiedzy w poszczególnych dziedzinach. Niektórzy programiści tworzą aplikacje związane wyłącznie z daną branżą – przykładowo z bankowością – i muszą bardzo dobrze orientować się w panujących w niej warunkach.

Zarobki programistów PHP są bardzo zróżnicowane. W przypadku małych firm osoba taka może liczyć na pensję zbliżoną do średniej krajowej. Równocześnie wykwalifikowani i doświadczeni programiści pracujący dla wielkich przedsiębiorstw zarabiają już naprawdę duże pieniądze.

Kategorie: Oferty pracy, Praca w IT,

Autor

GIEŁDA CV